Citat:
Tja! Jag hade lite ont i halsen igår när jag vaknade sen försvann det, och det var lugnt resten utav dagen. Nu är det samma sak idag, hade lit smått ont i halsen när jag vaknade för några timmar sen men nu är det lugnt. jag har inte tränat på några dagar och känner att det behövs. Vad hade ni gjort? kört ett pass ändå fast med lite lugnare tempo? Eller är det inte värt det?
Det har varit precis likadant med mig i en längre period, närmare 12-14 dagar
Det är snuvigt och svårt att svälja, det ömmar i svalget på morgonen, sedan går det över till största del över dagen. Jag har gjort lite research på just detta ämne, alltså att styrketräna med lätt infektion, men jag har dessvärre inte hittat något vetenskapligt bevisat eller någon forskningsbaserad fakta om man ska träna eller inte.
Jag har även hört att kroppen är i ett slags katabolt tillstånd under infektion, och då kommer man ändå inte kunna bygga upp de skadade muskelcellerna och resterande skadade delar i kroppen. Även att man saktar ned läkningsprocessen för infektionen. Logiskt, men dock bara en sägen jag har hört.
Det är många som skrivet om att få hjärtmuskelinflammation och diverse allvarliga biverkningar av att träna med inflammation, men nästan ingen säger inte vilken slags träning de pratar om; högintensiv / lågingensiv styrketräning, intervallträning, distansträning mm. Ingen jag har sett har uppger refferens till deras källor, så ska man tro på det som säger (som ändå verkar ha en logik bakom sig) eller ej? Är det verkligen FARLIGT, LIVSFARLIGT att styrketräna, alltså styrketräna med 5-20 rep, ca 2 minuter vila? Eller ej?
Ha gärna med referens, annars kan man tycka och tro lite vad man vill…