Citat:
Ursprungligen postat av
Ograst
På pappret är det här nog det svagaste landslaget på mycket länge. Men ... Det kanske är därför som det finns en så stor potential för förbättring? Åter till en stark defensiv och organisaering och vi är äntligen av med dödkött spelare som Wernblom och Zengin.
Baserar du det enkom på att vi tappat Zlatan? Visst, vi har tappat vår bästa spelare, men på övriga positioner ser vi starkare ut på papperet än på mycket länge. Vi har äntligen fått in Sveriges i särklass bästa vänsterback i Wendt, vilket i sig är ett stort plus. Sen som du säger så har vi sållat en del skit.
Om vi får stryk imorgon ska vi i första hand inte börja gorma att vi är sämst. Vi får inte glömma att Janne inte haft en enda match att kunna spela ihop sitt lag.