Citat:
Ursprungligen postat av
spknoise
Vet inte vart Kiruna eller Övertorneå ligger heller, någonstans norr om Dalälven som rinner genom Jämtland och ner till Vänern. Riksvenskan hade jag dock också fel om, det var nog bokmål böckerna var skrivna på i skolan och tidningarna.
Dalälven rinner inte i Jämtland och inte ut i Vänern:
Citat:
Dalälven är en älv i Mellansverige som rinner från Norge och Dalarna via norra Västmanland och Uppland (Heby kommun) och sydligaste Gästrikland samt ut i Bottenhavet (Östersjön) vid Skutskär åter i norra Uppland. Dalälven betraktas ofta som en sorts sydlig gräns till Norrland. Endast ett fåtal forsar finns kvar i älven då den är utbyggd med vattenkraft.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Dal%C3%A4lven
Har bekanta i Södra Finnskoga och där kallar de lodjur för gaopa. I din ekshärslänk står det gôpa. I Norge heter det gaupe.
Jag kollade med en jamt och där heter det liknande.
Norrländska:
Citat:
Norrländska mål är ett av det svenska språkområdets sex olika dialektområden. Det omfattar svenska dialekter i huvudparten av Norrland utom i Gästrikland och södra Hälsingland, där sveamål talas. Undantag är också genuina folkmål från Härjedalen och nordvästra Jämtland (Frostviken), som traditionellt brukar räknas som varianter av den norska dialekten trönderska, medan jämtskan i övrigt betraktas som norrländskt mål präglat av att vara mellanled mellan de dialekter som talas vid den norrländska kusten och trönderskan i Trøndelag i Norge.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Norrl%C3%A4ndska_m%C3%A5l
Sydgränsen för norrländska mål går genom halva Hälsingland. Delar av jämtskan hör inte till norrländska.
Annars talades det väl finska i norra Värmland för inte så länge sedan. Syns på ortnamn som
Kilpola, Krinksperi, Neuvola, Nikkari.
Finnar från Savolax kom till Jämtland/Härjedalan/Dalarna/Värmland. Några språkspår vet jag inte om det finns kvar.