Citat:
Ursprungligen postat av
Kratatch
Bra svar, not. Kurtan, när ska du börja bygga ferraribilar? Va? Om du inte tänker göra det varför använder du dom som referens? Ska du köpa en fabrik och börja producera?
Jävla idiot.
Menar du att en sådan person som han är opartisk och skriver objektivt?
Varför ska jag bygga en fabrik som bygger Ferraribilar? Det får väl folk göra som har den kompetensen och vill göra den investeringen.
Själv finner jag ingen brist på Ferraribilar, så jag vet inte varför jag skulle behövs bygga sådana.
Men du däremot har sett en "bostadsbrist" som du klagar högljutt på, men gör inte ett piss åt. Varför gör du inte det? Ni är ju så många där ute som sett "bristen". Det är bara för er att bilda klubb och börja hosta till att bygga bort "bristen". Vill ni inte bygga själva kan ni anlita någon annan med kompetensen.
Själv finner jag ingen bostadsbrist då jag köpt alla mina bostäder till marknadspris.
Och sanningen som du vägrar ta till dig är att "bristen" egentligen är på hyresrätter under marknadspris. Inget annat.
Han skriver som en skolbok för dummies om hur planprocessen går till, då blir det lättare att förstå varför det ser ut som det gör.
Tyckte inget av det han skrev var särskilt partiskt ärligt talat, men du blev väl som vanligt provocerad av sanningen.