Citat:
Ursprungligen postat av
lacosteee
Väldigt bra info. Kul att du tar din tid!
När du säger "enkel aritmetik", vilken nivå pratar vi om? Jämför med t ex högskoleprovsmatten.
Skulle även vara intressant att höra hur du preppade inför de branschspecifika frågorna.
Ett exempel på ett sådant test kan du se här:
https://www.cebglobal.com/shldirect/se/example-questions/numerical
Frågorna på UBS var dock svårare. Mycket svårare. Tror det var runt 20 frågor på en kvart.
Tips är att ha papper och penna bredvid dig samt en bra miniräknare. Förbered även ett formelblad.
Ofta är frågarna sådana att du ska beräkna ett framtida värde eller ett nuvärde. Då måste du veta hur man gör.
Frågor som en aktie ökar 5%, sen minskar den 2% sen ökar den 3% hur mycket är den då värd om den från början är värd 134,75?
Eller en aktie växer med 5% per år. Hur mycket är den värd om 7 år?
Eller en aktie kostar idag 350, för 5 år sedan kostade den 225. Vad är den genomsnittliga tillväxttakten?
Ibland ber de om flera olika aktier på samma gång.
Amount=p(1+ränta)^t
Exempel: 100*(1+0,05)^3=115,76
För att komma tillbaka 115,76*(100+0,05)^-3=100
Öva på att räkna på sådana exempel. Vet man hur man ska göra tar det 10 sekunder. Då kan man ägna tiden på att leta information eller att ta nästa fråga.
En annan klassiker är en fråga där de har t.ex. fem oljeriggar. Du får reda på produktion, kostnader, antal sålda fat, pris per fat osv. Sen frågar de vilken rigg som tjänade mest år x. Vilken som ökat lönsamheten mest mellan x och y. Hur många riggar som sålde för mer än x antal miljoner. Sen kan du ha dem i olika valutor och då ska du kanske svara på totalen i en viss valuta. Dessa frågor ser bara om du är snabb och säker och har förmågan att se vilka siffror som ska adderas, delas osv.
Förbered dig alltid för de klassiska intervjufrågorna. Varför detta bolaget? Vad lockar med tjänsten osv ska också besvaras.
Branschspecifika frågor är bara att läsa på så mycket det går. Försök sätta dig in i vad man gör i rollen och plugga på det som du tror kan vara användbart. Håller de på med optioner så ska du repetera optionsteori osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Hej-qXXq
Tack för en intressant story med nyttig info.
Får man fråga vad du har för utbildning och vad du fick för annat jobb istället?
Ekonomirelaterat på båda.
Kan nog inte säga mycket mer. Skicka PM.
Citat:
Ursprungligen postat av
JohnRoe
Det där var en riktigt bra skriven text!

Får jag fråga vad du har för sidoaktiviteter som jag antar att du fyllt ut ditt CV med?
Inga fina internship eller så faktiskt. Var med och hjälpte studenter upp till kandidatnivå på räknestugor, drev ett framgångsrikt företag i slutet av gymnasiet med mera. Sedan jobbade jag alltid men inte med något branschspecifikt. Jag hade inte siktet inställt på IB eller något annat för den delen. Jag var rätt lat.