Citat:
Ursprungligen postat av
LuktenUtavBajs
Nej, jag är inte ironisk. Jag visade bara hur marknadshyror fungerar och att det inte går att införa dem i Sverige med den enorma bostadsbrist vi har. Samtidigt är marknadshyror det enda som faktiskt kan råda bot på bostadsbristen. Snacka om moment 22!
Precis som du skriver så är invandringen roten till bostadsbristen, men också till den absurda överbelåningen hos bolånetorskarna. De som inte får, kan eller vill låna på 120 år (vilket är den genomsnittliga amorteringstiden i Sverige) måste antingen bo med mångkulturen eller söka sin lycka utanför storstäderna. De som får, kan och vill låna sätter sig i skiten med lån som inte ens barnbarnen hinner betala tillbaka, för att slippa bo i mångkulturen eller ute på "landet".
Ingen privat aktör kommer att bygga en enda bostad åt de mindre bemedlade. När man byggt färdigt bostäder man kan ta miljoner i insats eller över tio tusen i hyra för kommer byggandet, som politikerna skryter om går med raketfart, att stanna av totalt. Då kanske vi har byggt bort en tredjedel av den bostadsbrist som existerar idag. Återstår då baracker, Attefall-hus och miljonprogram av masonit. I vilka utanförskapet snabbt kommer att bosätta sig.
Game over.
1. Det är inte ett moment 22 utan en funktion av "planmonopolet", vilket så att säga infördes av *trumvirvel* Olof Palme. Givetvis hade denne någon baktanke i termer av röster med det hela, alternativt någon schlieffenplan baserat på att kommunpolitikerna skulle kapsejsa totalt inom 6månader varefter det skulle vara regeringsstyre.
1.1 Vill man lösa bostadsbristen så finns det egentligen bara 2 vägar, antingen upphör planmonopolet eller så får de rösta på Åkesson (dvs. de som tycker att bostadsbristen är ett problem - något annat parti finns egentligen inte även om Anders Borg lanserat en funktionsduglig lösning - ingen väljare kan ju rösta på Borg idag, så egentligen är det lite styggt att inta den främsta lösningspositionen).
1.2. Partierna har sedan Palme mest sysslat med att försöka terrorisera allmänheten med kränkningar av de mänskliga rättigheterna (säkerligen inspirerade av denne - även om ÄPBL mest troligen tillkom för att just eu gjort rent hus med den Svenska "eviga" byggnadsförbuden ("eviga tills byggherren sålt sin mark). Särskilt uppenbart har det blivit sedan 2010. "Idag får du bygga enligt detaljplanen som varit gällande sedan 1888". "Idag får du det inte". "Idag får kommunen stjäla din förgård utan ersättning" "nu får den det inte längre". "Idag får du bygga vindsnurra på din bakgård" "hoppsan nu får du det inte". "Idag känner regeringen för att rövknulla halva staden" "Nu tycker den att det är tråkigt och återgår därför till ståndpunkten att ingen detaljplan behövs för bygglov". Lagrådet måste ha huvudvärk. Man måste vara glad att MÖD finns, att läsa deras domslut ger en stor glädje.
2. Utan invandring så skulle du inte få låna så mycket pengar till ditt boende. Du borde helt enkelt tacka invandrarna.
3. Låter fruktansvärt. Synd att riksdagen nästan undantagslöst gått i författning om att förbjuda folk att tex. köpa en lantgård och bygga sig en ny stad där (utan lokalpolitikernas tillstånd). Förr i tiden så var det ju enkelt för folk att köpa 100h jord en bit utanför staden och bygga ett nytt samhälle - sådant får man ju inte göra längre utan att minst vara kompis med ett gäng lokalpolitiker alternativt hitta en kommun så långt bort från tätbebyggt område att de helt enkelt blir chockade över att någon vill bygga något där.
4. Där har du nog fel, det finns enorma pengar att tjäna på typ "studentlägenheter" och "pensionärsboenden" alternativt "nybyggarboenden". Problemet är som tidigare nämnt att planmonopolet hindrar tillkomsten av sådana bostäder, annat än som en funktion av att politiker typ räknat röster och kommit fram till att det behövs lite sådant. En byggherre kommer med andra ord att satsa på annat eftersom politikerna som standard bara tillåter sådan byggnation där det redan finns detaljplan. I annat fall tillkommer sådana byggnader genom politikernas initiativ - när det är tillräckligt populärt.
5. Det är byggherrarnas uppgift att maximera vinsten.
6. Rent historiskt är det visat att du överdriver. Byggerierna kommer att fortsätta att bygga så länge det finns något att bygga. Typ att bygga student/pensionräs/nybyggarlägenheter för 500k per styck är inte en dålig investering med 3-5k i hyra. De flesta banker skulle vara avundsjuka på den ROI:en. Sedan finns det ju myndigheter och kommuner som pröjsar typ 3-8x det värdet för sådana lägenheter, bara ägaren/rättighetsinnehavaren står ut med inhyran.