Citat:
Ursprungligen postat av
Iradeorum
Du googlade nog väl snabbt för studien bygger inte på intelligenstest utan diverse andra mått. Det är väldigt enkelt att avfärda vänstermänniskors mumbo-jumbo i det här avseendet. Östasiater har högst genomsnittsintelligens i världen och de är extremt etnocentriska. Oantastlig lade ju fram data som visar på att det finns en tydlig korrelation mellan PK-åsikter och lägre IQ. För det krävs inget eget tänkande överhuvudtaget för att tillägna sig dagens PK-diskurs. Vad korrelationen troligen fångar upp är att konvergent tänkande tenderar att korrelera med lägre IQ. Där finns alltså en logisk koppling.
Den starter i sin abstract: "Conservatism and cognitive ability are negatively correlated".
så går att anta att de använt någon metod att studera kognitiv förmåga på. Vilken/ vilka kan du ju läsa dig till under method.
Är de? Du har ett chinatown i princip varenda större stad i världen och asiatisk utvandring lite här och var. Och Japan är väl det I-land utanför Europa och USA i världen som är mest västinfluerat och amerikaniserat. Så? jag frågar igen, är de?
Öppet sinne betyder inte att man ger upp sin egen kulturella identitet, det handlar om att man utan större problem klarar leva och acceptera andras och anpassa sig själv efter sits. Och ja skulle nog våga påstå att just asiater är extremt bra på detta. De finns i princip överallt, de installerar sig och lever på utan att ställa till med massa bråk, aggressioner och fjanterier och har gjort så under lång tid.
Och Oantastligs "data" är det denna eller?
http://inslag.se/journal/2008/7/31/ar-politiskt-korrekta-ointelligenta.html
Jag frågar var har du "datan" som säger vad han och du nu påstår?
"artikeln" han länkar bygger på en studie: denna
https://www.insidehighered.com/news/2008/07/25/pc
och handlar den kanske om att att PK = lägre IQ?
nå?
Konvergent tänkande är ofta synonymt med konservatismens grundsatser.
Medan vänsterns ofta större progressivitet bygger på just divergens.
Något du kanske borde ta dig en fundering på.