Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Alla (normala) föräldrar lär sina ungar att vara försiktiga när det gäller människor de inte känner. Det är därför barn ska exempelvis inte hoppa I främmande människors bilar oavsett om de skulle locka med “kattungar”, “godis” etc. Det kan vara farligt.
De flesta av alla främmande vuxna skulle inte visa sig vara styckmördare/pedofiler etc. Men eftersom den här sortens människor existerar, måste man vara misstänksam mot alla I början – tills man vet bättre. Trist, men sånt är livet.
Den här “försiktighetsregeln” gäller även för vuxna människor. Även vuxna kvinnor ska vara försiktiga, så att de inte ska råka illa ut.
Att påpeka detta är tydligen lika med “en skrämmande kvinnosyn och förakt”. Det förstår inte jag. För mig är det lika med sunt förnuft.
Att umgås med kriminella, missbrukare, kriminella missbrukare, psykiskt störda våldsverkare etc. innebär en viss risk. Man kan råka illa ut själv. Det kan kosta på.
Därför ska man helst undvika sådana kretsar.
Vissa människotyper tycks dras till sådana kretsar. Det är för mig obegripligt, men det är deras val. Dock är det de som råkar illa ut – inte jag.
Det KAN förstås hända att man drabbas av den här typen av våldsverkare utan att ha sökt sig till deras sällskap. Men den risken är avsevärt mindre än om man umgås I dessa kretsar regelbundet I sin vardag.
Ju mer man exponerar sig mot våldsverkare desto större risk att drabbas av dem.
Detta är ett faktum som inte går att sudda bort. Hur mycket vissa här sen än försöker..
Svar på fetad text:
Din förmåga att förstå vad en föraktfull kvinnosyn är har inte hundratals skribenter lyckats med att tydliggöra, så det är nog bara för mig att också ge upp på den fronten.
Du säger att det är obegripligt för dig att vissa gör val som de råkar illa ut för, men att det inte drabbar dig..
Ändå upprör det dig så extremt att du måste "dampa" om det i 100 inlägg?
Ingen försöker att "sudda bort" fakta, men du tycks inte förstå att
du befinner dig i en tråd om Lotta R, och inte i en generell tråd om utsatta kvinnor.
Du kan väl för helvete bara
starta en sån tråd när du nu känner ett så enormt stort, och vällovligt, behov av att generellt diskutera ämnet kvinnomisshandel.
Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Det är inte olagligt – men väldigt dumt – att ge efter för den “momentana attraktionen” när man inte känner sin partner. Jag skulle rekommendera att prata med honom först för att kunna bilda sig en uppfattning om hans verklighetsbild och tankeförmåga.
Vad du anser och/eller rekommenderar är ju precis samma sak som du i ditt mantra i princip
ordagrant upprepat i närmare 100 inlägg bara i den här tråden.
Sedan jag postade att du "Ta mej fan borde skämmas", så har du tydligen temporärt upphört med förtalet av Lotta, vilket är en positiv förändring.
Flashback är ett diskussionsforum, men ditt största problem "sno" är att det slår runt i huvudet på dig ifall någon annan postar ett inlägg med en avvikande åsikt än den som du själv står för.
Nu har du utvidgat dina beskrivningar för de som du så föraktfullt betraktar som klent oförstående genom att gå in på "fula farbrorn"-typen, "godis" och "kattungar".
Du behöver inte förtydliga samma ståndpunkt dagligen, för det råder ingen tvekan om vilken åsikt du står för. Jag hyllar din rätt till åsiktsfrihet, men ingen gillar en trollare!!!
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Vem bryr sig om i fall han har hörts? Skulle han ha minsta trovärdighet i vad han säger eller vad exakt menar du? Det han har att vänta är livstids fängelse och inget annat. Kvinnans ord väger betydligt tyngre än psykopaten Martin. Kvinnan visste att han ska inte ut på låååång tid framöver så nu fick hon mod att anmäla. Fattar du inte att dom inte vågar anmäla? Fattar du inte att Lotta inte ville medverka vidare i anmälan för att hon var rädd. Nej, käre spann vatten det är dina påstående och teorier om kvinnor som Lotta som är sjuk och felaktig.
Spann vatten är en bra sammanfattning när man försöker förstå sno's föraktfulla teorier om utsatta kvinnor.
Principen är lika korkad som att t.ex. anklaga tjejer för att vara lättklädda på musikfestivaler, istället för att angripa problemet, d.v.s. de idioter som inte kan motstå att köra upp fingrar i kön eller anus.
Eftersom ett FUP sannolikt dröjer till september, så får vi antagligen se trollandet, "copy-paste" och att kvantitet går före kvalitet ett tag till.