Citat:
Ursprungligen postat av
Honey.B.Blue
Ska jag välja universitetsmiljö utan för Europa så väljer jag nog Nya Zeeland framför den totalitära miljön i Iran, som jag ej anser vara så rumsren som du fantiserar om hemma i ditt pojkrum.
Men du får ha dina fantasier, och tänka-i-boxen med dina idoler, var god.
... det stör inte mig, men det stör den bildade elit som kommer att fortsätta researcha om alla falska rapporter som Iran lämnat in till världssamfundet genom åren.
Är du också bara 15? Här på flb är åldersgränsen faktiskt 18 år. Å andra sidan det utkrävs inga leg.
Tur för dig.
Vem bryr sig! Du vill ju inte fatta att du har fel eftersom du skiter i att se saker från andra synvinklar. Jag har oxå sett många "eva khahar" i Iran o aldrig sett nån pippas för att va det. Välj USA du får bidrag oxå för din antiiranska agenda. Finns judar där som betalar fett bra för sånt du gör på FB gratis.
Citat:
Ursprungligen postat av
Herkulesbig
Vad innebär "normen" ? Det är irrelevant om detta du snackar om. Ingen förnekar det samtliga du tog upp. Som jag nämnde de flesta kvinnor ser inte det som religion utan andra saker. Jag har inte nämnt det har med religion att göra, förutom männen säger det står i koranen blah blah...
Ja ! jag vet men fortfarande det är okey, så länge det är inte under tvång. Vilket fortfarande de kvinnor hänvisade, det vi inlede vår diskussion med.Jag frågade efter bevis om andra saker.
Nej det borde du veta, det är vanlig slöja eller shayla! Den täcker inte håret.
Ja det finns normer, vilket jag har varit inne på. Det är de normer som de ville resa sig ifrån. Vilket de brudarna nämner också. De vill klä sig som de vill själva.. och känner för. Varför kan man inte klä sig annorlunda i Teheran??

Det är det jag är inne på, som de kvinnorna hänvisar till också. Som du sade inte stämmer...
Nej min fru tar inte av sin hijab utanför byn. Hon har aldrig hijab förutom i moskén.

Ja det är av respekt. Men hade hon kunnat, så hade hon viljat vara utan den i moskén också.
Du fattar ju inte! Det inte normerna de reser ifrån. Hon reser inte för att det e slöja där o inte här! Fattar du inte att det e andra saker. Hon tror det e en grej o leva här bara inte mer. Du hade oxå gjort samma sak om man hela riden spikade i huvudet på dig att det finns ett bättre ställe.
Citat:
Ursprungligen postat av
IR5
Bahram, frågan är inte om kvinnan tycker om hijab eller ej. Frågan är snarare varför normen finns..
Vad du uttrycker bygger på "alienationen" som Literal skrev om.
Vem har öht bestämt våra sexuella ideal?
Hur vet man att kvinnan uttrycker sin sexualitet bäst genom att markera det genom lättare kläder?
Exakt, kolla varför vill man pippa österlänningar? Har alla blivit kära helt plötsligt?
Det e bara kolla på alla sexlekar o dom klär sig som sadister, hijab o sånt.
Brudarna i Iran klär sig så olika o dom e diskretare. De gillar det bara inte vet jag.