Citat:
Ursprungligen postat av
echoesofglory
Kanske en alkoholiserad finmekaniker? Du har tidigare lyft fram en alternativ GM som inte är läkare, arkitekt eller jurist, i fallet i Saltsjö-Duvnäs 1975 påminner fyndplatsen
väldigt mycket om fyndplatserna i da Costa-fallet.
Tycker att detta spår känns mer trovärdigt än alla läkarspår som presenteras i tråden.
Den alkoholiserade gärningsmannen i Nacka var ingen anatomiskt kunnig person och han hade inte heller styckat sitt offer och lagt kvarlevorna i några plastsäckar som i fallet med da Costa. Han bemödade sig däremot att åka 3 km med den döda prostituerade kvinnan för att dumpa henne i Saltsjö-Duvnäs och kroppen var intakt förutom vissa delar som galningen hade skurit bort. Otäckt fall det där, mannen var sadist och visst ska polisen kolla upp såna här personer som har dödat och lemlästat prostituerade tidigare och man gjorde ju också det.
Det som däremot utmärker fallet Catrine da Costa är helt andra saker, här var det fråga om vissa moment i själva styckningen som indikerar ett anatomiskt kunnande, alltså rena rama motsatsen till fallet i Nacka 1975. Det var också frågan om kroppsdelar som var paketerade och som dumpades på två platser och den kanske viktigaste skillnaden jämfört med fallet i Nacka är att da Costas huvud och hals var avlägsnad på ett sätt som skiljer sig rätt radikalt från de flesta andra fall av likstyckning, dvs tätt intill bålen med kirurgisk precision. Galningen i Nacka 1975 hade mest försökt kapa huvudet på det stackars offret på ett mycket slarvigt sätt. Nä, du får nog söka vidare bland da Costas alla sexkunder för att hitta GM, jag tror inte alls på något "finmekanikerspår" i dagsläget.
Varför är läkarspåret så osannolikt förresten? da Costa hade ju
dokumenterad kontakt med flera läkare varav flera förhördes och utreddes med beslag och husrannsakningar och allt detta ägde rum redan innan obducenten blev anhållen misstänkt för inblandning i december -84. Det är rätt svårt faktiskt att se att läkarspåret i stort bara skulle handla om hjärnspöken? Det är också rätt svårt att se att da Costa hade dokumenterad kontakt med några "finmekaniker"