Citat:
Ursprungligen postat av
Kirk.Douglas
Precis min tanke. En barbröstad Femenkvinna framför ett gäng rabiata Shariahyllande islamister.
Ogillar starkt Femen. Men det har de faktiskt gjort i Egypten och Europa. De har tillskillnad från nymarxister i Sverige faktiskt cojones som någon här uttryckte sig om denna bild.
Till sak: en av Expo och massmedier omkramad proffsdemonstrant tillika tillhörande minoritetsgrupp och kvinna lyfter näve under starkt polisbeskydd mot marginaliserade män i byn som vill stå upp för sitt land om än utifrån en ideologi jag inte delar.
Så bilden kan lika gärna tolkas som de är "David" och hon "Goliat".
Den enda liknelsen med Kina och Himmelska Fridens torg är väl att hennes aktion är lika modig som om en av kommunistpartiet i Kina köpta lakejer skulle höjt näven mot ett gäng radikala demonstrande Tibet-munkar I Peking. Så modigt är det.
Ungefär så ser styrkeförhållandet ut. Hon har etablissemangets fulla stöd, mediers stöd, dessutom poliser på armlängds avstånd.
Dessutom pluspoäng av att tillhöra en minoritetsgrupp till ytan men som troligen även är adopterad och uppväxt här vilket ger dubbla poäng för Pk.
Hon talar språket flytande (inga kulturkrockar vilket de aldrig skulle erkänna), men attackerar ändå sitt hemland utifrån Black Power rasism och sådan pervers exotism älskar kulturmarxister, se USA där de hetsar svarta amerikaner mot sitt land; "tillbaka till rötterna. Postkolonialism. Bla bla" De älskar att gotta sig i hur svenskar utifrån identitetsspolitik vänder sig mot varandra.
De älskar kulturell och nationell kannibalism och hat mot väst och vita, särskilt män. Så hon är ideal-demonstranten för den landsfientliga organisationen Expo. Det förvånar mig inte om hon känner fotografen personligen och de reste dit tillsammans. Hoppas alternativa medier granskar det hela.
There you have it