Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2016-04-24, 11:48
  #71065
Medlem
Kaitas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Så den troligaste förklaringen blir att Marianne hittade på det där om "anhållan 27 september" för att det såg bra ut i häktningsframställan. Eftersom hon själv på egen hand får utfärda en anhållan (till skillnad från en häktning som måste godkännas av domstol) så kan hon ljuga om saken. I alla fall så länge allt material hemlighålls med hänvisning till förundersökningssekretessen.

Om hon meddelade Hurtig att Assange var anhållen så kan man undra varför han skulle ha varit den enda som nåddes av informationen. Om hon meddelade Hurtig så hemlighöll hon inte informationen från den misstänkte, och i praktiken inte för någon annan heller. I så fall var informationen om anhållan inte hemlighållen med hänvisning till förundersökningssekretessen. För Hurtig blev väl inte tillsagd att han inte fick informera någon? Till skillnad från SMSen där han fick mycket kraftfulla varningar att han absolut inte fick sprida innehållet i SMSen. Hade han hotats med uteslutning från advokatsamfundet om han avslöjade att Assange var anhållen i sin frånvaro skulle han nog ha kommit ihåg det!

Om informationen om anhållan alltså inte var hemlig, hur kommer det sig att inte en enda tidning skrev om den? De skrev ju så gärna ner Assange under den här tiden, så det hade varit julafton igen för Nicklas Svensson och hans gelikar att få stoltsera med ännu en stor rubrik om att Assange återigen anhållits, timmarna innan han "flydde" från Sverige. Inte en enda liten polisläcka (och Nicklas Svensson har gott om kontakter) som tipsade om den nya anhållan. INGENTING!

Jag tror att Hurtig inte riktigt räknade med vilken fräck lögnerska han hade i motparten Marianne. Om Marianne hävdade att hon visst informerat honom så försökte han minnas att han kanske nog ändå hade hört något. Han kunde inte föreställa sig att hon skulle ljuga honom rätt upp i ansiktet och med sådan lätthet. Men Marianne vill inte att sanningen ska komma fram. Därför vill hon inte förhöra den misstänkte. Sanningen får inte komma och störa hennes perfekta fall som enligt henne är precis som hon vill ha det, med den misstänkte i praktiken inlåst och lidande på en ambassad i London medan allas minnen blir blekare för var dag som går. 2062 välbetalda dagar har Marianne haft på sig, och uppnått just ingenting.

Kanske är det just på grund av hennes fräcka lögner de första månaderna som hon inte kan låta fallet få sin upplösning, för då kommer allt hennes fulspel att avslöjas med besked.

Så är det. En anhållan den 27 sep 2010 är det enda datum som fungerar för att "flyktfaran" ska kunna användas och motivera en häktning. MN angav till och med en tidpunkt, men missade sannolikt att det första flyget var fullbelagt och att JA satt och väntade i flera timmar på Arlanda efter att signal om anhållan i så fall borde ha kommit till Arlanda-polisens kännedom.

Hade hon anhållit innan den 27e var risken, utifrån MNs perspektiv, att JA hade hade kommit in på kallelse/hämtning till förhör och då hade hon bara haft dagar på sig att häkta (på sakskäl). Hade hon anhållit efter den 27e skulle hon själv ha blivit ifrågasatt varför hon utfärdade anhållan så sent, när JA redan lämnat Sverige (klantig senfärdighet) och då skulle domstolen även kunna ifrågasätta om JA verkligen flytt eftersom han redan befann sig utomlands, men i kontinuerlig kontakt med svenska myndigheter (via advokat). 27e är enda dagen hon kan påstå att anhållan ledde till "flykt".

Antedateringen styrks också av efterföljande SMS-konversation där förhörsdatum diskuteras. Uppenbart att ÅM där förhandlar med advokaten om lämplig tidpunkt för förhör. Om JA hade varit anhållen hade det varit en helt avgörande faktor och förhöret inget att diskutera, utan det ska då bara genomföras, punkt slut.

Naturligtvis vet JAs advokater också om detta. Anledningen till att de inte bråkar om det i media gissar jag är att de bedömer att de inte kan häva häktningen på bara den grunden. Istället har de samlat ihop detta och annat som visar på ÅMs fulspel och rättsvidriga agerande för att göra upp i ett förhandlingspaket och på så sätt få loss/skydda JA.
Citera
2016-04-24, 14:59
  #71066
Medlem
duqus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaita
.....Naturligtvis vet JAs advokater också om detta. Anledningen till att de inte bråkar om det i media gissar jag är att de bedömer att de inte kan häva häktningen på bara den grunden. Istället har de samlat ihop detta och annat som visar på ÅMs fulspel och rättsvidriga agerande för att göra upp i ett förhandlingspaket och på så sätt få loss/skydda JA.

Till Tuscana:
Har du möjligheten att kolla upp loggarna hos polisen och hos ÅKM angående datum-klockslag för "häktningen" som nu diskuteras. Risken är ju överhängande att någon "gallrar" ur data efter 5 år.

Mötet i Berlin dagen efter den 28/9 var uppgjort en hel månad innan via okrypterad mail. Om vi antar att någon "glappar" om JA:s inplanerade möte, och redan vet om hans strategier sen tidigare i hur han bokar biljetter, stämmer klockslaget perfekt med när "lunch-flighten" passerat svensk gräns och är för sen att återkallas, alltså ett rent spel för galleriet.

Sen kvarstår en fråga, en häktning mot honom som gått ut till alla poliskontor bör då också ha genererat ett larm att han redan fanns på ett flyg till Tyskland (PNR-data), vilket borde ha föranlett en förfrågan till tyska gränspolisen inför planets landning.

Har man nu "fuskat" i denna administration av häktning, finns möjligheten att enbart vissa nödvändiga enheter larmades, vilket då kan förklara bagage-incidenten, nämligen att han var häktad i sin utevaro och därmed skulle då bagaget beslagtas-medan pass-kontrollen undanhölls larmet, för bagaget lämnade aldrig Sverige...

Den 27/9 kan ha mer data än vad myndigheterna har angett....
Notera också att Ny emellanåt använde sin privata Telia-mobil istället för tjänste-telefonen, vilket knappast var av klantighet, det är många kända politiker som torskat på privata mailadresser.....
__________________
Senast redigerad av duqu 2016-04-24 kl. 15:07.
Citera
2016-04-24, 16:16
  #71067
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guaponi
I objektiv mening så vet vi helt säkert att MN har ljugit vid flera tillfällen.

- Vi vet att ansökan om MLA inte skickades varken den 29/5 eller den 2/6 2015. Vi vet att den levererades efter 15:00 den 15/6 till Ecuadors ambassad i London.

- Vi vet att MN's påståenden om att JA ställt villkor för förhör är bluff (genom mailutväxling mellan MN och JA's advokater)

- Vi vet också att påståenden angående att t.ex Ecuador skulle kräva att JA skulle få asyl av Sverige inte har backats upp av fakta. (Överväldigande indicier om att så inte är fallet finns dock).

- Vi vet att MN's påstående om att hon visst gick med på förhör mellan den 10/10 och den 14/10 2010 är ljug (genom mail mellan BH och EL.

Det finns ett mönster som går igen (att MN ljuger) och därför kan man utgå från att allt som hon påstår är lögn så länge inga hårda fakta på motsatsen visas.

På samma sätt finns det ett mönster att det aldrig visats att Ecuador farit med osanning. Därför kan man utgå från att de talar sanning tills det visats hårda fakta på motsatsen.

Vi vet också att ingen domstol(inte ens HD) har velat beakta de bevis som finns på att MN's påståenden angående att SW sov inte stämmer.

Vi vet också att vissa anonyma element aldrig backar upp sina masspostningar med fakta och att dennes påståenden oftast kan visas vara helt felaktiga. Därför kan man lugnt utgå från att det är felaktigheter som påstås så länge argumenten inte backas med fakta.

Det kan också vara på plats att påpeka att dessa anonyma element har en egen syn på vad som är lögn och inte lögn som skiljer sig från gängse uppfattning. Anonymare anser att felaktiga påståenden som går emot tillgängliga fakta inte är lögner så länge denne inte känner till fakta. Därför är denne väldigt mån om att inte läsa fakta annat än om de i något fall skulle stämma med dennes åsikter (vilket är sällsynt).

Det du skriver bevisar inga lögner, i så fall behöver du utveckla ditt resonemang om resp. punkt. Vad exakt har MN sagt, vad exakt tyder på motsatsen. Att man läser något i läckt korrespondens kan inte användas för att påvisa frånvaron av något annat sakförhållande. All kommunikation mellan MN, JA/kader, Ecuador etc. är givetvis inte känd.

Du för ett mycket skruvat resonemang kring lögner, det är inte trovärdigt.

Dessutom, om du mot förmodan skulle ha rätt - vilken bäring har det på häktningen och om den skulle ha någon sådan, varför har då inte advokatkadern kunna fälla häktningen baserat på den informationen?
Citera
2016-04-24, 16:25
  #71068
Medlem
Yppsilons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Ni som påstår att MN skulle ljuga om detaljer kring rättsliga beslut, kontakter etc, allt detta är givetvis sådant som försvaret har haft möjlighet att påtala om det skulle vara sant. Men ändå håller häktningen ännu idag enligt dom i HD. Ni önsketänker helt enkelt kring att det skulle finnas felaktigheter, lögner etc som grund för häktningen, vilket är rent trams. Den enda som i objektiv mening har ljugit, och varnats för detta av advokatsamfundet, är JA:s tidigare försvarare Björn Hurtig.

Ja för en konspiration är ett hållbart argument i en domstol. Suck...
Citera
2016-04-24, 17:37
  #71069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Det du skriver bevisar inga lögner, i så fall behöver du utveckla ditt resonemang om resp. punkt. Vad exakt har MN sagt, vad exakt tyder på motsatsen. Att man läser något i läckt korrespondens kan inte användas för att påvisa frånvaron av något annat sakförhållande. All kommunikation mellan MN, JA/kader, Ecuador etc. är givetvis inte känd.

Du för ett mycket skruvat resonemang kring lögner, det är inte trovärdigt.

Dessutom, om du mot förmodan skulle ha rätt - vilken bäring har det på häktningen och om den skulle ha någon sådan, varför har då inte advokatkadern kunna fälla häktningen baserat på den informationen?

Suck!
Du har en konstig definition på lögn/icke lögn (någon sorts NYspråk).

Du känner ju till korrespondansen eftersom du fått den länkad till dig vid ett flertal tillfällen. Därför så kan du lätt själv bilda dig en uppfattning om korrespondans som lämnats ut av svenska myndigheter med datumstämplar är bevis eller inte.

Om MN påstår att en MLA har skickats i Maj men att den i själva verket inte levereras förrän efter klockan 15:00 den 15e September så är det en lögn. Detta oavsett vilken annan (som inte är speciellt trolig) komunikation som skett. Det är ett faktum.

Om någon bevisligen ljuger ett flertal tillfällen så är det sannolikt att den ljuger vid ett senare tillfälle större än om den har en historik av att tala sanning. Säger sig självt. Motsatsen är däremot skruvad (den som du för, dvs ha förtroende för någon som bevisat ljugit medans du anklagar en part som aldrig visats ljuga för lögner).
Citera
2016-04-24, 17:39
  #71070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av duqu
Till Tuscana:
Har du möjligheten att kolla upp loggarna hos polisen och hos ÅKM angående datum-klockslag för "häktningen" som nu diskuteras. Risken är ju överhängande att någon "gallrar" ur data efter 5 år.
...

Ville bara kolla om jag missförstått eller om det skulle stått "anhållan"?
Citera
2016-04-24, 17:58
  #71071
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yppsilon
Ja för en konspiration är ett hållbart argument i en domstol. Suck...

I domstol gäller fakta och inte konspirationsteorier och diverse gissningar om sakförhållanden utan belägg. Just därför har JA/kader inte lyckats stoppa beslutet om häktning utan häktning på sannolika skäl för våldtäkt gäller ännu idag. Det är verkligen tur att domstolarna går på fakta och inget annat.
Citera
2016-04-24, 18:04
  #71072
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guaponi
Suck!
Du har en konstig definition på lögn/icke lögn (någon sorts NYspråk).

Du känner ju till korrespondansen eftersom du fått den länkad till dig vid ett flertal tillfällen. Därför så kan du lätt själv bilda dig en uppfattning om korrespondans som lämnats ut av svenska myndigheter med datumstämplar är bevis eller inte.

Om MN påstår att en MLA har skickats i Maj men att den i själva verket inte levereras förrän efter klockan 15:00 den 15e September så är det en lögn. Detta oavsett vilken annan (som inte är speciellt trolig) komunikation som skett. Det är ett faktum.

Om någon bevisligen ljuger ett flertal tillfällen så är det sannolikt att den ljuger vid ett senare tillfälle större än om den har en historik av att tala sanning. Säger sig självt. Motsatsen är däremot skruvad (den som du för, dvs ha förtroende för någon som bevisat ljugit medans du anklagar en part som aldrig visats ljuga för lögner).

Kan du länka till källorna som bevisar lögn i detta fall? "Finns i sjön" är svårt att hantera. Då du är helt övertygad om att detta är en lögn så vill jag kolla upp detta faktamässigt. Sen kan det också vara så att hon tagit fel på något (det återstår att se via dina länkar...), misstag och lögn är två olika saker. Lögn är det när man medvetet för fram något som man vet är osant (källa Nationalencyklopedin angående begreppet lögn) typ som Björn Hurtig gjorde.
Citera
2016-04-24, 20:20
  #71073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Ni som påstår att MN skulle ljuga om detaljer kring rättsliga beslut, kontakter etc, allt detta är givetvis sådant som försvaret har haft möjlighet att påtala om det skulle vara sant. Men ändå håller häktningen ännu idag enligt dom i HD. Ni önsketänker helt enkelt kring att det skulle finnas felaktigheter, lögner etc som grund för häktningen, vilket är rent trams.
Varför lägger du inte upp en kopia av beslutet om anhållan med dess diarie-nummer om du nu anser att påståendet om att MN ljuger om anhållan är fel, det har ju framgått att du har tillgång till MNs material.

UN WGAD har överprövat HDs häktning och kommit fram till att den inte håller. HDs bedömning av vad som är frihetsberövande stämmer varken med Europarätten eller UN WGADs prövning. I de flestas utomstående bedömares ögon är det inte Assange som står inför skranket, det är det svenska rättssystemet.
Citera
2016-04-24, 22:01
  #71074
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Groink
Varför lägger du inte upp en kopia av beslutet om anhållan med dess diarie-nummer om du nu anser att påståendet om att MN ljuger om anhållan är fel, det har ju framgått att du har tillgång till MNs material.

UN WGAD har överprövat HDs häktning och kommit fram till att den inte håller. HDs bedömning av vad som är frihetsberövande stämmer varken med Europarätten eller UN WGADs prövning. I de flestas utomstående bedömares ögon är det inte Assange som står inför skranket, det är det svenska rättssystemet.

UN WGAD har inte överprövat häktningen, de har inte mandat för detta eftersom de inte är en juridisk instans utan bara lägger fram en åsikt.
Citera
2016-04-24, 22:04
  #71075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Kan du länka till källorna som bevisar lögn i detta fall? "Finns i sjön" är svårt att hantera. Då du är helt övertygad om att detta är en lögn så vill jag kolla upp detta faktamässigt. Sen kan det också vara så att hon tagit fel på något (det återstår att se via dina länkar...), misstag och lögn är två olika saker. Lögn är det när man medvetet för fram något som man vet är osant (källa Nationalencyklopedin angående begreppet lögn) typ som Björn Hurtig gjorde.

För H-te. Du har fått länkarna säkert ett tiotal gånger. Varför ska jag leta upp länkar du redan fått och som du redan skickat hundratals meddelanden runt (utan att ha brytt dig att läsa om man ser till vad du skriver). Nåväl, ett par jag har lättilligängliga kan du få. Resten kan du leta upp själv (i denna tråden i mommunikation direkt riktad till dig som du dessutom svarat på).

https://html2-f.scribdassets.com/1reifu1hts4medzu/images/41-e742702727.jpg
https://html1-f.scribdassets.com/1reifu1hts4medzu/images/40-8f0222ddcb.jpg
https://html2-f.scribdassets.com/5wpf0yegsg4lgw1u/images/18-6b49e4234b.jpg

Nu saknas det i just dessa referenser att Ecuador fick MLA den 15-Juni men det framgår att MN inte trodde de fått de den 16-Juni. Det saknas också referensen på MN's påstående om Maj men eftersom du komunicerat många tio-tals (hundratals?) postningar om just detta så utgår jag från att du kan hitta det själv.

Det är en sak att ange referenser första gången och en helt annan sak att ange referenser för 10e gången till någon som är helt faktaresistent och vägrar ta till sig och läsa fakta (och som dessutom hävdar att du inte ljuger när du påstår saker som går emot de fakta du fått dig visat). Andra har inte FB som jobb utan behöver göra annat på dagarna för att försörja sig.
Citera
2016-04-24, 22:14
  #71076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
UN WGAD har inte överprövat häktningen, de har inte mandat för detta eftersom de inte är en juridisk instans utan bara lägger fram en åsikt.

En åsikt som bygger på konventioner som Sverige förbundit sig att följa och förbundit sig att införa lagstiftning som följer dessa konventioner. Det är långt ifrån bara en åsikt ...

Om du hörde debatten om varför det var nödvändigt att införa datalagringsdirektivet (man sa man var tvingade av EU och att man skulle få böter om man inte följde EUs regler) och sedan ser hur man agerar nu när EU-domstolen olagligförklarat datalagringsdirektivet så inser man att från visst håll så är konventioner, lagar och överenskommelser bara viktiga när de överensstämmer med den egna åsikten. Nu spelar det nämligen ingen roll alls att man inte förljer EU-lagar.

Precis samma sak här. UNWGAD har ansetts ha väldigt hög aktoritet så länge man kritiserade andra länder. När man själv blir kritiserad så saknas tydligen all aktoritet. Quadrupel moral kallas sånt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in