Citat:
Ursprungligen postat av
Creatur
En ny upplysning i skrivelsen: "Efter översättning till spanska översände Justitiedepartementet vår nya ansökan till Ecuador den 16 mars 2016." Tidigare har det varit oklart när den avsändes till Ecuador.
Vidare är det anmärkningsvärt att ÅM säger att om JA ska beviljas fri lejd för sjukvård är en fråga för myndigheterna i Storbritannien och därför inte hör till proportionalitetsbedömningen för häktningen. Det måste väl innebära att om Storbritannien skulle gå med på fri lejd, så skulle ÅM inte ha några invändningar. Och det innebär väl också att Storbritannien inte kan neka till detta med hänvisning till att Sveriges EAW förhindrar det. Plötsligt finns det inget hinder till att låta JA besöka vårdinrättningar utan att gripas annat än att Storbritannien inte har lust att vara så tillmötesgående. Smart drag av Ny kanske: den etiskt jobbiga frågan om rätt till vård läggs helt över på Storbritannien. Om någon tycker att JA berövas en mänsklig rättighet så är det enkom britternas ansvar. Frågan är om britterna är så sugna på att spela med i den ansvarsfördelningen?
Till slut kan man notera att det flera gånger står "genomföra förhör och ta DNA-prov". Det är tydligt att DNA är lika viktigt som förhör på Ny:s agenda, och fortfarande är det gåtfullt varför, när britterna redan tagit prov som kan matchas mot träffar i Sverige. Varför behöver Ny ett eget DNA sample?
Fast då ger Marianne britterna ett dubbeltydigt budskap, för det är fortfarande deras plikt att gripa honom utifrån Mariannes utlämningsorder. De kan alltså självmant ignorera denna plikt utan att Marianne blir sur, men begår likafullt ett regelbrott avseende EAWn. det är möjligt att britterna håller på reglerna och säger att de inte kan annat än uppfylla sitt åtagande vad gäller EAWn.
Så kanske det är ett "smart" drag av Ny, men samtidigt fegt. Så länge EAWn kvarstår så är det inte hon som ger dem friheten att undlåta att gripa honom. Inte juridiskt, hon bara säger att det inte bryr henne. Hon bryr sig alltstå inte om vilken motsägelsefull situation hon försätter britterna i.
Så Marianne skyller på britterna och britterna på Marianne. Väljer de att ignorera hennes EAW för fri lejd, kan de lika gärna ignorera den totalt, men det kanske de inte vågar eller vill.
Det där med "genomföra förhör och ta DNA" är nog bara en kvarleva från 27 september 2010, för det är det datum Marianne angivit för beslut om DNA. Hon ignorerar fullständigt att DNA togs i december 2010 då han överlämnade sig till brittisk polis.
Intressant att se hur regeringen mer eller mindre skyller på Marianne (då regeringen skrev att de inte får lägga sig i vad rättsväsendet gör) och hur Marianne hänvisar till regeringens svar på UN WGADs beslut. Återigen en situation där ingen tar något eget ansvar för den uppkomna situationen, de hänvisar bara till varandra i någon slags evig rundgång.