Citat:
Kvinnor arbetar, män arbetar... alla arbetar. Skillnaden mellan då och nu är att kvinnors arbeten är idag beskattade och man är tvingad att vara löneslav. Kvinnor, med familj, tog förr hand om väldigt mycket; ta hand om äldre, laga mat, städa, trädgårdsarbete, vara barnvakt, ha kafé, och mycket mer... Hela familjen arbetade bland annat på gårdar och man såg familjen som en enhet. Men idag betalar vi andra för dessa tjänster, och de som arbetar för att erbjuda dessa tjänster måste nu leja andra för att de själva inte orkar/har tid/etc. - och runt, runt det går. Skillnaden är just att dessa arbeten som finns, då som nu, är idag beskattade. Mannen som drog in lönen, har nu fått sin lön delad i två; till man och kvinna. För det finns en begränsad mängd valuta sett till köpkraft. Nu måste kvinnan (också) arbeta för att familjen ska ha det gott ställt. Eller så börjar man snåla till sig lite. Upp till var och en.
Att vara tvingad till att arbeta, ha det stressigt, inte räcka till som mor, maka och arbetare - det tär på kvinnor. Jag vet inte hur man fick kvinnor att tro att just män har det bättre när de går ut och arbetar i kontor och dylikt; att det på något sätt gör en bättre och mer fulländad. För vissa blir arbetet likt en pojkvän som tar en ut på luncher, får flyga till andra städer, får fina kläder och väskor, etc.. Men oavett så råder det en konkurrens och maktstrid som inte passar majoriteten av kvinnor; de bryts helt enkelt ner. Och det syns när trenden nu går mot att kvinnor väljer att inte göra beskattat arbete, de blir hemmafruar istället eller helt enkelt går ner i arbetstid. Man orkar helt enkelt inte med det, men man är idag tvungen för att ha det gott ställt i moderna mått att båda arbetar. Politikerna bryr sig inte, de vill att du ska vara en slav, tjäna in skatt och hjälpa till att uppnå "mål för jämställdhet".
Därför kan man häva ut sig att kvinnor inte är skapta att jobba. Det är delvis sant. Men det är också sant att kvinnor ska arbeta, vilket de har alltid gjort, men vi bör istället värdera det arbete kvinnor gör högre än vad vi har blivit lärda. I denna feministiska samhälle sätts kvinnor och män mot varandra, där män har det bättre som vi kvinnor bör eftersträva. Men faktumet är att kvinna och man är en enhet som kompletterar varandra; hårt mot mjukt, manligt och kvinnligt, och så vidare. Kvinnan har sitt värde och har unika egenskaper och arbeten att utföra som mannen inte kan - samma sak för mannen. För det är sant som du påpekat tidigare; en kvinna kan vara bättre än en man och vice versa. Därför behöver, man och kvinna, varandra för att komplettera varandras styrkor och svagheter. Inte strida eller likt feminister, försöka göra kvinnor till män i tanke och sätt.
Med detta i åtanke, så tror jag att man kan nu läsa de tidigare svar du har fått i ett annat ljus