Citat:
Ursprungligen postat av
MegaTant
Lånar av lenken: "Frustrerad hemvärnssoldat: Som sagt, det finns många män och kvinnor och hundekipage från Hemvärnet som bara väntar på att få ett klartecken. Tyvärr verkar det finnas något principbeslut hos polisen i Lidköping att aldrig nyttja Hemvärnet. I andra distrikt är de desto snabbar och där har Hemvärnet också varit väldigt framgångsrika, senast för bara någon vecka sedan.."
En frutrerad hemvärnssoldat uttalar sig.
Faktum kvarstår, och den här soldaten är förmodligen lika okunnig om hur det fungerar som många andra i det här landet, att hen säger
distrikt talar för det. Hemvärnet är nämligen indelat i bataljoner tillhörande en region.

Jag misstänker att hen är en person av äldre snitt, förr kunde det nämligen gå till så att polisen ringde den lokala hemvärnschefen och frågade om det lokala hemvärnskompaniet kunde hjälpa till, på den tiden utgick inte heller någon ersättning till deltagande personal, så fungerar det inte längre.
Försvarsmakten citat;
Sverige är indelat i fyra militärregioner: nord, mitt, väst och syd. Varje region har en stab som har till uppgift att leda insatser vid nationella krissituationer och stöd till samhället. Det kan till exempel vara naturkatastrofer eller sökande efter försvunna personer.
Polisen är indelad i regioner, polisområden samt lokalpolisområden om jag inte är felunderrättad? Jag vet inte på vilken nivå inom polisen som stöd ifrån andra myndigheter begärs, dock så är det så att Försvarsmakten tilldelar gripbara lämpliga förmågor, lämplig kan förutom
efterfrågad förmåga innebära
tillgänglig ur geografiskt synpunkt i mening att den finns gripbar i närheten av det tilltänkta insatsområdet.
Som bekant är så är det nuförtiden glest mellan Försvarsmaktens verksamhetsställen(läs, regementen, flygflottiljer och marinbaser), dock så är det tätare mellan hemvärnsbataljonerna. Där det endast finns hemvärnsförband tillgängliga och det visar sig vara det bästa valet ur Försvarsmaktens synpunkt så väljs troligtvis det alternativet, men finns det till exempel en flygflottilj med ständigt tjänstgörande personal så kan det alternativet vid en viss angiven tidpunkt och insats vara det bästa valet för Försvarsmakten, personellt och ekonomiskt.
Långt inlägg, krävs dock för att förklara att det som har hänt i eftersöket efter LH inte är ett mysterium, polisen är inte skum, Försvarsmakten mörkar inget, det finns med stor sannolikhet en naturlig förklaring till att hemvärnssoldaten Nisse i Skaraborg aldrig får söka efter försvunna flickor men att Ali i Knäckebrödhults hemvärnsbataljon får göra det allt som oftast.
I f.d. Skaraborg finns P4, K3 samt F7, ständigt tjänstgörande militär personal, i andra delar av landet finns det kanske enbart hemvärnsförband, det kan förklara varför det vissa gånger är hemvärnssoldater som söker och andra gånger annan militär personal.
Nedkokat, det är inget mysterium på gång, inte ens att offrets far är militär, soldater och officerare har också barn.