Citat:
Ursprungligen postat av
Hegernataren
Normalt sätt ligger ju bevisbördan hos den som påstår något. Dessa avhoppare har inte delgett några bevis uppenbarligen. Troligare att de ville ha sina 15 minuter i rampljuset och fabulerade ihop allting. Experimenten har ju inte ens något logiskt motiv.
Ingen vet. Finns bara fabler att tillgå. Kan ju vara fascinerande att läsa, men är egentligen bara fria fantasier alltihopa.
Nordkorea har ingen anledning att tortera honom. Han har ingen värdefull information. Förmodligen får han gräva diken 12 timmar om dagen tills de förhandlat fram en frigivning eller tills Nordkorea tröttnar på att husera honom.
Han HAR säkert blivit torterad, han säger ju själv att han bodde som en prins på ett hotell, bra mat tre gånger om dagen, fick gå utomhus en timma varje dag. Jag mådde så bra!
Alltså om folk inte förstår detta, så känns det som att generellt folk är så korkade att de går på kommunisternas lögner.
Men hur tror du han orkade med att berätta allt bullshit han sade utan att hamna i tårar redan från början? Man ser på honom att han blivit i alla fall psykiskt torterad, hur han tittar, desorienterad osv. Man torterar inte enbart för information, utan även för att få folk ur balans för att säga det de vill att man ska säga.
Något off-topic jag vet, men ta IS, de t.ex scenavrättar folk för att få dem att säga deras budskap. Tills sist blir man så trött att man inte orkar eller bryr sig längre om man blir dödad.