Citat:
Ursprungligen postat av
MickeJohansson
Ja det bör man! Hur nördig är du? I kyoto kan du kolla in Aritsugu som ligger i nishiki market. Tokyo bör ha knivar runt tsukiji fish market. Annas kan jag rekommendera att åka ner till Osaka och kolla in knivmuseet i Sakai. Dom har affär i museet där dom samlat många tillverkare under ett tak.
Jobbat som kock i 8 år, så är väl relativt nördig. Har ett par japanska knivar hemma just. Några i vg10-stål och några i sg2 stål. Trevliga att arbeta med.
Tackar för tipsen! Får kolla närmre på det senare. Kanske drar ned några dagar till Osaka, men är inte helt klart just nu.
Och stenar generellt, har aldrig använt några, men är det billigare att köpa de på plats i Japan än att köpa det här, och vad för stenar ska man då införskaffa?
(Ska ändå iväg snart med jobbet på slipstensutbildning, så kan vara kul att kunna hålla på med det hemma också)