Jag har varit i den här tråden tidigare och tjatat. Eftersom jag tycks vara den enda av genuin överklass får jag väl bjuda på mig själv lite till - allt för att serva er där nere i underklassen.
-=Mr B=-, du snackar om "Victorianska" saker - glöm det. Vi i den svenska överklassen föredrar gustavianska saker, svensk rokoko eller dito barock. Lägg märke till att det ska vara saker från tiden - inte gustaviansk STIL, eller rokokoSTIL etc. Då är det eftergjort och nästan alltid enkel biljett till underklassen. Ni underklassare får Googla, så ni fattar skillnaden.
Om vi börjar nedifrån i besticklådan så ska där finnas: Silverbestick, gärna en enkel modell, t ex svensk spetsig - bara det är silver. Snacka aldrig om "äkta silver" eller "gammalt silver" etc - det är underklassmaner. Silver är silver och inget annat, det ska sitta i ryggmärgen.
Högre upp kan det finnas bestick i modern design - gärna Gense Focus de Luxe eller Gense Thebe (Googla om ni inte fattar) eller någon liknande serie. Det finns många varianter här bl a några danska.
Stolarna runt köksbordet kan mycket gärna vara Lilla Åland. Det är som en hemlig kod bland oss i överklassen att ha Malmstens Lilla Åland runt köksbordet. Som ett mensurärr på kinden - bara de invigda vet och förstår. (Googla gärna - men ni i underklassen kommer aldrig att fatta).