Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-02-25, 22:32
  #5737
Medlem
santacls avatar
Alex Jones kommer ha live coverage

https://www.youtube.com/watch?v=P5Zhzz53jjY

Denna sida sänder själva debatten utan kommentarer

https://www.youtube.com/watch?v=dc0gqoxvG6Y
2016-02-25, 23:28
  #5738
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Frågan är om man inte satsar på en brokerd convention nu, det är kanske det bästa sättet att få bort Trump? Då spelar det mindre roll om en kandidat får massa delegater eller om de splittras på flera olika; så länge Donald inte får majoritet så avgörs det hela i så fall med hästhandel på konventet.

Nu tror jag dock att Trump kan skrapa ihop de kandidater som behövs, men det KAN vara en taktik annars.
Impossible!
Det finns tillräckligt winner-takes-all delstater. Bland annat Florida och Ohio som i början inte ansågs Trump-vänliga. Nu leder Trump med bra marginal i Florida. Jag tror att Kasich kommer att får anti-momentum efter Super Tuesday, så att Trump vinner lätt även där.

Trump har faktiskt (enormt?) tur att de flesta winner-takes-all delstaterna har sina primärval sent i loppet
2016-02-25, 23:54
  #5739
Medlem
Det bästa vore idag om Trump drog 5st punkter på hur han ska lösa alla sina frågor. Rubio och Cruz samt publiken skulle bli så chockade. Men Trump lär komma ganska oförberedd blir jobbigt att höra samma svar som alltid.
2016-02-26, 00:25
  #5740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lille.Stockholm
Trump har faktiskt (enormt?) tur att de flesta winner-takes-all delstaterna har sina primärval sent i loppet

Det beror på hur man ser det. Jag tror inte att det är tur.

För det första så har det republikanska partiet format nomineringsprocessen på just det här viset inför den här kampanjen. Tanken med det var att någon som Ted Cruz eller Rand Paul aldrig skulle kunna bli nominerad. Propertionell för delning av delegater i t.ex. Iowa där Cruz faktiskt vann nu. Propertionellt i de flesta sydstater där Cruz är relativt stark. Winner-takes-all i delstater där Cruz är svag. Detta är sättet på vilket Jeb Bush skulle kunnat bli nominerad (vi ser det t.ex. i Florida som blivit winner-takes-all).

Men då kom Trump in i bilden. Vilket ingen expert väntat sig. Och Trump är ingen Cruz. Han är mycket stark i winner-takes-all stater.

Jag tror att Trump studerat hur nomineringsprocessen ska gå till ganska noga innan han kandiderade.

Viktigt:
En ny regel har dessutom tillkommit i republikanernas process jämfört med tidigare processer. Den regeln går ut på följande:

För att över huvud tagit kunna bli nominerad så ska en kandidat ha vunnit majoriteten av delegaterna i minst 8 delstater. Tanken var att Cruz som är stark i södern kan vinna dessa delstater, men inte med majoritet. En vinst i Alabama med 49% av delegaterna räknas alltså inte som en av åtta delstater med en majoritet av delegater. Skulle Jeb vinna Massachussets med 22% skulle det räknas som majoriteten av delegater i en stat eftersom den är winner-takes-all.

En ganska bra plan.

Och sen kom The Donald...
2016-02-26, 00:26
  #5741
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av seeeg321
Det bästa vore idag om Trump drog 5st punkter på hur han ska lösa alla sina frågor. Rubio och Cruz samt publiken skulle bli så chockade. Men Trump lär komma ganska oförberedd blir jobbigt att höra samma svar som alltid.
Wtf?

__________________________________________________ __________________________
Det blir intressant att se om Rubio och Trump ska konfrontera med varandra eller ska de tillsammans attackera Cruz.
Carson brukar inte få så mycket tid, och detsamma lär bli för Kasich. Det blir därför tremans debatt så att Trump blir kanske tvungen att tala mer konkret. Men jag tippar på att det blir en oförglömlig pajkastning ikväll

Citat:
Ursprungligen postat av experten10
För det första så har det republikanska partiet format nomineringsprocessen på just det här viset inför den här kampanjen.
Det var nästan likadant år 2012?
__________________
Senast redigerad av Lille.Stockholm 2016-02-26 kl. 00:31.
2016-02-26, 01:32
  #5742
Medlem
baggebo1s avatar
Huckabee verkar närma sig Trump mer och mer. Hans dotter har gått med i Trumps kampanj och här uttalar sig Mike till Trumps fördel mot Romney:
Citat:
Former Gov. Mike Huckabee (R-Ark.) is defending Donald Trump from calls for the GOP front-runner to release his tax returns.

“Never help someone load a gun when it’s pointed at your own head,” he advised Trump on Fox Business Network’s “Cavuto Coast to Coast" on Thursday. "You’re going to find that it never ends well.

“Why do we have a right to see somebody’s tax returns if they have given us what the government requires?” Huckabee asked host Neil Cavuto. "To make it the single qualification to be president, I find to be absurd.”
http://thehill.com/blogs/ballot-box/presidential-races/270830-huckabee-it-is-absurd-trump-would-release-his-taxes
2016-02-26, 02:36
  #5743
Medlem
baggebo1s avatar
Publiken buar när Trump går ut till debatten. Det är ju löjligt att de måste rigga publiken trots skandalen sist. Det är löjligt, men jag tror inte det är till Trumps nackdel egentligen.
__________________
Senast redigerad av baggebo1 2016-02-26 kl. 02:38.
2016-02-26, 02:38
  #5744
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Publiken buar när Trump går ut till debatten. Det är ju löjligt att de måste rigga publiken trots skandalen sist.
var kollar du?
2016-02-26, 02:40
  #5745
Medlem
Y2Ws avatar
Nationalsången innan en debatt som är intern för ett specifikt parti?

Only in America!
2016-02-26, 02:40
  #5746
Medlem
Må Trump vinna denna debatt!
2016-02-26, 02:43
  #5747
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Publiken buar när Trump går ut till debatten. Det är ju löjligt att de måste rigga publiken trots skandalen sist. Det är löjligt, men jag tror inte det är till Trumps nackdel egentligen.

Var kan man se debatten?
2016-02-26, 02:45
  #5748
Medlem
AhoGangRapeCrews avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Var kan man se debatten?

https://www.youtube.com/watch?v=P5Zhzz53jjY

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in