Det finns en tydlig korrelation mellan
Alf Enerströms uttalande och
Cenneth Neilbergs uttalande gällande Palmehatare med uppdrag. Mellan Enerström och Neilberg finns även tydlig personkoppling, nämligen, MC-stjärnan och konsthandlaren
Milan Heidenreich, informatör hos rikskrim och SÄPO, med rötterna i Tjeckoslovakien.
https://www.youtube.com/watch?v=UWJfMBe9cL0&feature=youtu.be&t=2m23s
https://www.youtube.com/watch?v=U-TcPrSZELI&feature=youtu.be&t=6m42s
Neilberg får höra, totalt 5 personer, 2 poliser, ytterligare 3 man( Neilberg tror
"troligtvis från utlandet"). Någon/några i denna grupp "jobbar inpå" OP, vilket kan tyda på SÄPO koppling. Neilberg behöver inte fundera, allt ska vara ordnat.
Alf Enerström får besök av en grupp på 5 personer, varav 2 är poliser. En av AEs polisbesökare lever och den andra är antingen död eller så vet inte AE om polismannen lever. Av hans uttalande att han känner igen den ena polismannen antyder att polismannen bor i Stockholmsområdet.
Att två sådana grupperingar, med likartad till identisk sammansättning samtidigt konspirerar mot
Olof Palme är givetvis möjligt, att två sådana grupperingar med likartad till identisk sammansättning samtidigt konspirerar mot Olof Palme och har kontakt med Milan Heidenreich förefaller dock inte lika möjligt. Mycket tyder på att det är samma grupp, även om möjligheten att Enerström eller Neilberg "lånat" den andres uppgifter måste beaktas.
Sen har vi nedanstående uppgifter om klöverknekten.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17560321.ab
Polismannen DK säger sig företräda en grupp som kartlagt OP och nu vill få bort honom. "Johan" behöver inte fundera, allt ska vara ordnat. DK kan inte vara den polisman som Alf Enerström känner igen, däremot kan han vara den den andra polismannen som Alf inte nämner som levande eller död.