Citat:
Det bästa som kan hända är om Trump lyckas tvinga Apple att öppna iPhone-kryptering, även BitLocker osv. Detta skulle sätta igång open source utvecklare att fixa seriösare och bättre FOSS-alternativ på krypteringsfronten för Windows och Android, och att alla slutar köpa iProdukter helt enkelt, så det är en rejäl win-win om Trump tvingar Apple att installera NSA-vänliga bakdörrar i iOS.Jag håller med Gosif här, det är definitivt bra att Apple vägrar göra detta. Det skulle, som sagt, kunna leda till att NSA och Mossad skulle kunna komma åt vilken iPhone och iPad som helst i världen. Sedan så undrar jag varför du, Gosif, använder »bonde« som ett skällsord?
Att Trump uppmanar bojkott av Appleprodukter är för min del som Applehatare, som en försenad julklapp (och hans förslag av förbud mot muslimsk invandring den 7 december 2015, var som en tidig, och bästa julklappen någonsin!
), även om han gör det av fel skäl (att Apple inte är samarbetsvilliga med NSA). Från Trump's perspektiv så tjänar inte USA lika mycket på att Apple tillverkar nästan alla deras enheter i Kina och Sydkorea, och det är lite varför han ställer sådana krav på just Apple och inte t.ex. Samsung (han betraktar Apple som amerikanskt, och har således högre krav på Apple). Vad Apple inte förstår är att om Apple hade gått med på öppna upp för NSA, då hade Trump tvingat alla andra Androidtillverkare också att om ni ska sälja era enheter i USA, då måste ni tillåta möjligheten för NSA att öppna upp krypteringen (vilket innebär att Apple kanske får en betydligt större marknadsandel av den amerikanska marknaden), och detta hade varit bra eftersom custom-ROMs av Android som Google inte har någon kontroll över, hade börjat mogna och användas i betydligt högre utsträckning (samma med GNU/Linux och ReactOS som direkt hade börjat ersätta Windows). FOSS hålls tillbaka av att de proprietära mainstream operativsystemen är "tillräckligt bra". Försämrar man iOS och Windows som Trump kommer göra, då är det en rejäl vinst för open source.