Citat:
Ursprungligen postat av
OldFashioned
Jag ser det som en rättvisefråga. Ska vi dela på vinster bör vi också dela på förluster.
Detsamma gäller aktier och fastigheter. Småägare kan knappast hållas ansvariga för att en aktie går knackigt och kan heller inte lyftas till skyarna när det går bra.
ONÖDIGA arbetslöshetsperioder kan undvikas genom att vidta andra åtgärder. Till exempel skaffa rätt kompetens, hitta en tryggare arbetsgivare eller utbilda dig inom ett bristyrke.
Låt oss istället privatisera allt. Låt alla göra rätt för sig.
Så kan man inte göra mot ungdomar och förståndshandikappade som du för de tjänar i så fall aldrig ihop till nåt "välfärdskonto" innan pengarna är slut.
Nej, aktier och husköp är privatekonomi, så förluster får du ta själv. I så fall ska samma regler gälla för alla utan undantag för vissa i vissa situationer som det är nu. Systemet gynnar rika människor som har råd att investera ett överskott, och företag hur illa de än sköts.
Det är inte riktigt sant för du kan ofta inte både arbeta och utbilda dig samtidigt, speciellt om det påverkar din förmåga att sköta ditt jobb, vilket man ju kan misstänka sker, eller studierna. All utbildning kostar dessutom pengar som en rik person kanske har råd med men de flesta har inte flera hundratusen att spendera på utbildning. Hitta en tryggare arbetsgivare hjälper inte heller när anställda utsätter en för trakasserier, vilket är vanligt förekommande. Du har en enkel lösning på allting, men verkligheten är en annan.
Företag och de som investerar i värdepappar borde kunna skaffa en försäkring som täcker upp förluster, i den mån det inte redan finns. Som det är nu kan både banker, företag och privatpersoner ta hur stora risker som helst med andras pengar och ändå komma undan billigt. Det har inte ändrats trots alla kriser de senaste åren.