Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
1. Bashar al-Assad är en diktator och som mördat sin befolkningen från krigets dag 1.
Nej, han är vald av folket, en majoritet valde honom till president 2014. Så du ljuger när du kallar honom diktator.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
2. Det finns dokument som tydligt visar att USA, till skillnad mot Assad, bekämpat terrorister medan Assad stödde terrorister vid kriget i Irak, gav stöd till det som nu är ISIS. Dokument visar också att Assad har finansierat ISIS genom köp av olja. Assad har dödat hundratusentals av sina medborgare och är den nu levande diktator som har mest blod på sina händer. En sådan mördare måste vi naturligtvis bekämpa och se till att han får ett slut värdigt hans brott. Se Khaddafi, Saddam Hussein.
Du säger alltså att Assad stödjer IS. Men du vet väl att Assad krigar mot IS? Hur får du ihop det där, det verkar mycket förvirrat.
Du får allt ta fram dokumenten som bevisar det du säger.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
3. Att begå folkmord som diktatorn Assad ger demokratiska länder stor frihet att bekämpa denna folkmördare som mördat hundratusentals för att hålla sig kvar vid makten. USA, som så många gånger för, har den makt och moral som gjort dom, återigen, till en ledande bekämpare av islamister och terrorister men också av den blodtörstige mördaren Assad.
Nej, så är det inte. Det finns ingen "rätt" för USA att störta makthavare i andra länder. USA begår brott där. Och det är definitivt inget bra sätt att införa demokrati. USA har lämnat kaos efter sig i både Irak och Libyen. Det är få människor som tycker att det USA gjort i Irak och Libyen är bra, men du är tydligen en av dem.
Vilka hundratusentals har Assad mördat? Han har dödat terrorister och det har han all rätt i världen att göra. Det är hans plikt att försvara sitt land och folk mot utländska angripare.