Citat:
Ursprungligen postat av
Swimps
Det roliga är att folk tror att Ryssland kom för att bomba IS. De kom för att bomba alla utom IS, så att det blir en situation med Assad vs. IS enbart. Uppenbart bl a i N Aleppo där man bombat byar som ISIS sen drar fram i. En avhoppare från IS uppger dessutom att det är koordinerat.
Du är precis lika klok som de som tror att Ryssland bara skulle bomba IS. Tanken att Ryssland enbart skulle bomba IS är förövrigt en halmgubbe uppbyggd av västerländsk media. Något sådant har Ryssland aldrig sagt.
Ryssland är där för att stödja regeringen och stabilisera landet samt slå ut samtliga terrorgrupper. Det innebär att de kommer att bomba diverse terrorgrupper, inte enbart IS. Det primära målet i början av operationen är att stablisera närområden runt Tartus och Latakia samt regeringskontrollerade områdena. De positioner IS håller är ett mindre hot mot dessa områden än de som t.ex. Al-Nusra har. På grund av detta så är inte IS det primära målet i detta skede, då de är ett mindre hot.
Det är ganska tveklöst att ryssarna kommer att skifta fokus mot IS framöver när de fått kontroll över närområdena. I nuläget så kommer de nog inte bomba IS mer än att bomba vapenfabriker och ledare.
Förstår inte riktigt hur du tänker om jag ska vara ärlig, varför skulle ryssarna INTE fokusera på närområdet först? Hur ska de kunna vinna mark mot IS om de inte innehar marken som ligger mellan SAA och IS?