Visst skulle vi alla må bättre av leva mer naturligt. Men att förklara våra beteenden och belöningssystem så enkelt är helt enkelt felaktigt.
Dopamin är en del av systemet, men du glömmer andra signalsubstanser som serotonin till exempel.
Signalsubstanser som inte fungerar som några kortvarig lyckosubstans, utan har en mer komplex inverkan på hjärnan. ¨
Att onanera är inte onaturligt och inte dåligt för hälsan (om det inte går till överdrift). Förr så hade vi sex istället för porr, men eftersom vi är så kyska nu för tiden så för man kolla på pornografi istället.
(Detta kan vi tacka feminismen för

)
Vi hade visserligen porr för i tiden också.
Men du har rätt i att träning, sömn och en hälsosam kost kan göra underverk. Men vi lever - vare sig vi vill det eller ej - i prestationsmiljö som är väldigt stressig för många av oss.
Skola, gymnasium, högskola, jobb och sedan befordran. Allt för att få lite pengar som ska göra oss lyckliga. Självklart tär det på en.
Även om jag håller med TS i mycket så tycker jag att förklaringen är för simplifierad.
Psykisk ohälsa beror på mycket mer än för mycket onani och hamburgare.