Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
Dessa "aktiviteter" omnämndes i samband med att Lisa försvann. Personen i fråga sade detta i samband med Lisas den här kvällen. I a f tolkade vi det som att detta hade med försvinnandet att göra. Ser man till tiden då "aktiviteterna" skulle ha startat, 18.30, så passar dessa bra in tidsmässigt.
En sak var vi i a f helt överens om och det var att hela händelseförloppet hade gått otroligt fort.
Att ett antal ungdomar från någon närliggande ort skulle ha befunnit sig på Blombergs säteri denna blåsiga söndag kväll tror jag inte på.
För någon tid sedan, 3-4 veckor kanske, var det någon som postade att det varit stor aktivitet (nämde möjligtvis ordet "fest", men är inte helt säker) i området (området där Lisa försvann) den kvällen (7 Juni) och att det också varit en hel del bilar i området samma kväll.
Jag har försök hitta det inlägget men dessvärre utan resultat, finns det någon annan som kommer ihåg det inlägg och/eller har tillgång till det?
Det var "Nationaldagen" på lördagen den 6 Juni, dagen innan Lisa försvann, så undrar om det var kalas på godset och gäster, familj och vänner från både Sverige och utlandet som sov över till söndagen?
Och det kan ju också ha varit andra som haft någon fest på lördagen med sovande gäster som var kvar på söndagen, och kanske någon sorts efterfest?
lördag 6 jun Flaggdag
Gustav, Gösta (namsdag)
Nationaldagen