Citat:
Ursprungligen postat av
Yasko
Hade allt fungerat så bra så hade upproret inte kommit igång överhuvudtaget. 2011 var han på väg bort, att han tog till vapen och dödade hundratusentals radikaliserade oppositionen. Hade han avgått så hade vi säkert haft ett instabil regering i Syrien just nu, men ett fullskalig inbördeskrig som drar åt sig extremister från all världens hörn hade vi inte haft.
Turkiet hade inte kunnat vara på hans sida 2011. Det gick inte efter det att han gick bärsärkagång på demonstanter.
Det vart väl en ond cirkel med först hårdfört våld mot fredliga demonstranter för att sen bli än mer hårdfört mot icke-fredliga etc.
Turkiet kunde ge fan i att destabilisera landet genom att stötta rebellgrupper, nu får de själva betala priset för det.
Kanske ingen hade kunnat se det ske, eller så var det uppenbart, Turkiet hade det väl ganska lugnt så länge kurderna inte var starka, även när IS härja som värst var de inte oroliga, nu dock riskerar de själva att dras in i inbördeskrig. Med facit i hand riktigt korkat, ge fan i att destabilisera grannländer, speciellt om du har minoriteter i ditt eget land som vill bryta sig loss.