Citat:
Ni verkar missat Pikettys problematisering. Han hatar inte kapitalackumulation, jag har inte ens hört någon sådan värdering överhuvudtaget. Det är nog irrelevant till problemet vad han tycker om den saken. Tänka sig. Då är han antagligen väldigt negativa till de som handlar på IKEA antar jag. Dom är ju då ansvariga för den fasansfulla kapitalackumulation som gör Kamprad välbärgad.
Nämner han i boken hur dessa ska straffas för sina vedervärdiga tilltag. Ja de som handla på IKEA vill säga. Ska dom kanske piskas på rådhustrappen? Eller hur vill han straffa dom?
Och de som tittar på hennes filmer borde väl också trilla dit. http://www.di.se/artiklar/2015/8/20/jennifer-lawrence-ar-bast-betald/
Nämner han i boken hur dessa ska straffas för sina vedervärdiga tilltag. Ja de som handla på IKEA vill säga. Ska dom kanske piskas på rådhustrappen? Eller hur vill han straffa dom?
Och de som tittar på hennes filmer borde väl också trilla dit. http://www.di.se/artiklar/2015/8/20/jennifer-lawrence-ar-bast-betald/
Pikettys argument är baserat på antagandet (med visst stöd av empiri) naturlig r > g. Och om vi har en naturlig r > g innebär det att systemet saknar jämvikt/konvergens. Vilket inte vore så jobbigt om vi kom fram till att g > r, men om r > g blir det svårt att föreställa sig något som håller på sikt (även om vi kan föreställa oss en global diktatur kan det bli problematiskt när 99.9% inte vill göra som 0.1% säger).
I princip tycker jag inte området är ointressant, det blir bara så märkligt socialism-förenklat hela tiden. Det är absolut inte trivialt att ta andras pengar.
Personligen skulle jag formulera huvudproblemet i att vårt system behandlar gammalt kapital exakt lika värdefullt som nytt kapital. I ett vakuum vore detta rimligt, men vi befinner oss inte i ett vakuum utan i ett konstruerat system där vi sätter upp diverse straff-funktioner för nytt kapital. Exempel, nytt kapital måste vara rent:
Om du rånar en bank och springer ut med 200 miljoner blir det svårt att påstå att ditt EMV är 200 miljoner. Med tanke på hur liten chans du har att komma undan kanske ditt EMV är 1 miljon, i sådana fall 0.5% av summan. Vidare inser vi snabbt att om du nu skulle komma undan kommer det bli allt annat än lätt att spendera din 1 miljon (EMV) och leva som en vanlig människa.
Om istället din farfars farfars farfars far snor plånboken från en gammal tant (via ett yxmord) och lägger pengarna på banken så är de rena när du plockar ut den nu mycket fina summan. Låt nu säga att många förfäder beter sig på det här sättet: några kommer åka fast, några kommer köpa knark för pengarna, etc, etc, men det är idag skitsamma, för någon kom undan och la pengarna på banken och det är den enda överlevare som ger utslag. Problemet som uppstår är alltså att vi har satt upp straff-funktioner som drabbar producenten (i det här fallet den kriminelle), men aldrig arvtagaren. Simulerar vi då över flera generationer ser vi snabbt att vi ackumulerar vitt kapital via ränta på pengar vi skulle straffa om de producerades idag.
Sätter man sig en stund och leker med nationalekonomiska modeller så framgår snabbt orimligheten i att värdera gamla pengar lika högt som nya, givet att vi inte befinner oss i ett vakuum (tex fullkomlig anarki). Rimligen är de flesta med på att vi vill ha en koppling mellan värdeproduktion och kapital, och den kopplingen blir sämre och sämre ju fler led av arv vi går.
Enligt nuvarande system är alltså tex arvskatt en teknisk självklarhet. Det gör det dock ändå inte trivialt: det är fortfarande märkligt att ta folks pengar; vi går in och rycker halva plånboken av någon som just förlorat sina föräldrar.
__________________
Senast redigerad av Trillske 2015-08-26 kl. 21:48.
Senast redigerad av Trillske 2015-08-26 kl. 21:48.