Fem år sen: Måndagen den 30/8 2010
Mailväxling mellan Mats Gehlin och Eva Finné
9:32 MG till EF: Ämnet är bara "Ärendet", och innehållet har inte lämnats ut.
9:33 EF till MG: "Anmälan om ofredande är inte med."
9:35 MG till EF: "Ok jag trodde du ville ha ärendet som var nedlagt. Radera det du fick så kommer ett nytt."
9:38 MG till EF, ärende "Nytt försök", utan text som lämnats ut.
9:39 EF till MG: "Silbersky var inte förordnad den dagen som anges. Jag begärde förordnande den 26:e och har inte fått något beslut än. / Spelar ingen roll just nu men bör rättas."
9:41 MG till EF: "Jag har tänkt samma sak. Bara lagt till honom för att få kontaktuppgifter till honom. Kommer rättas till."
9:45 MG till EF: "Hej Eva mailar du delgivningen så jag kan läsa in mig på den."
----------
Jag förstår inte riktigt. Gehlin skickar det nedlagda ärendet (om SW) till EF, men hon ville ha det aktuella ärendet (AA). Vad saknade hon i det ärendet, såhär några dar efter sitt beslut om det? I de utgivna mailen saknas ett svar där EF talar om hur delgivningen ska lyda, som MG ska underrätta JA om vid förhöret idag.
Förhöret
Mats Gehlin förhör Julian Assange på Klara 17:43-18:37.
Förutom de två är JA:s försvarare, en tolk och ett förhörsvittne där.
JA delges misstanke för "ofredande" för att under tiden 13 till 14 augusti under sex med AA uppsåtligen ha förstört en kondom. JA nekar klart till detta.
Vid kringfrågor om umgänget med AA är JA tveksam till hur mycket information han ska ge. Han undrar först om det kommer att gå till Expressen. Gehlin: "Jag kommer inte släppa iväg någonting. Och det enda som är här, det är vi tre som är med på det här förhöret och en utskriftstjej som kommer att skriva ut det sedan. Och jag är den enda som har tillgång till ärendet. Så kommer det ut till Expressen så får du bråka på mig." Men sen säger han även något om vad sekretesslagen säger och vad de kan bli tvungna att lämna ut.
JA undrar hur mycket information han ska behöva ge. Hans advokat rekommenderar honom att svara så att det inte bara ska finnas en sida. Det görs en paus på sju minuter för att diskutera detta vidare och då blev JA tydligen övertalad om att det vore bra att svara mer än att bara neka till brottet, så efter pausen svarar han utförligt på frågor om sex med AA. De har haft samlag den 13:e och 14:e, alltid med kondom, och senare en fortsatt sexuell relation utan samlag. Han hade inte varit med om att en kondom gått sönder, men den 20/8 fick han höra flera anklagelser och "ett antal falska uttalanden" av AA, däribland att han skulle ha tagit av sig en kondom under samlag, men att han skulle ha haft sönder en kondom har han inte hört förrän nu. Han avbryter sig själv angående något som AA sagt: "Nej jag vill inte prata om det, för jag tror inte det har någonting med fallet att göra så jag vill inte diskutera något privatliv om det inte har med fallet att göra."
När JA tillfrågas om han har har något att tillföra börjar han prata om hur han kontakats av SW (antagligen, trots att han anger fel namn) på fredagen; "det skulle bli en lång historia om jag skulle gå in i det här. Det verkar inte vara relevant." Det blev inga följdfrågor på det, och förhöret avbröts. Trots att det inte verkade "vara relevant" tycks JA vilja prata mer om detta, och hans sista replik blir:
Citat:
Vi kan alltid fortsätta om det behövs? Men huvudsaken är att jag och andra
människor vi fick höra en massa otroliga lögner. Och fick höra att jag skulle träffa
Sonja på lördag eftermiddag för att diskutera saken. [AA] hade inga anklagelser och
ingen hade någon avsikt att gå till polisen och så vidare. Det var så jag förväntade mig att sakerna skulle förbli tills jag fick höra nyheterna i Expressen.
De höll dock inte något uppföljande förhör med JA under de veckor han var kvar i Sverige, och har även sedan konstrat i åratal kring detta.
Tolken
Mats Gehlin har efteråt kommenterat att tolken var "usel", och "utskriftstjejen" (för att använda Gehlins ord) som skrev ut det nästa dag fick skriva en kommentar om att hon har översatt en del bitar själv "då översättning från tolk uppenbarligen uteblivit".
Det har undrats hur det blev just den tolk det var, antydandes att hon fanns där mest pga vilka som ville få insyn i Assange-ärendet. Hon har arbetat i svensk utlandstjänst i 30 år på olika ambassader i Europa, Nordafrika, Asien och Mellanöstern [källa:hennes Linkedin], och undervisar personalen på amerikanska ambassaden i svenska. Hon har inte juridisk tolkkompetens [källa:minns inte].
Gehlin skrev i torsdags att han skulle boka en tolk den dagen och idag fick han enligt sina löpande anteckningar ett mail från Språkcentrum om att de hade svårt att få fram auktoriserad tolk.