Citat:
Ursprungligen postat av
Kasla92
Haha, du är så rolig när du ser "agenda" hela tiden. Fotografen vill bara visa vad som pågår i svenska slakterier. Det är vanliga fotografier på vad som förekommer där. Sen om du tycker att det är chockande, så kanske är det för att det är faktiskt chockande?
Nej det finns inga bilder på döda djur mellan de levande, fotarna är kronologiskt ordnade, de visar bara vad som händer steg för steg. Ja det är rätt blodigt när de slaktas, så är det bara. Det finns ingen agenda bakom det, det är bara dokumentation.
Nope, jag ser inte agenda överallt, och det enda roliga är i hur jag så enkelt outar dig i att ha en agenda(som du skäms över?, man kan ju undra då du värjer dig för detta var gång).
Men man ser agendan definitivt i dig och i dessa arrangerade bilder.
Bara se i hur man placerar in bilder, som är på felställe och ej en kronologisk ordning för ett djur i ett slakteri.
Där man totalt visar från djuret kommit till slakteriet, till bara magiskt lägga in döda djur bland levande djur.
Precis som om man skulle berätta i hur det går till i ett bageri, genom att visa färdiga bröd bland de kort när man blandar deg.
Och i hur man eftertrycker med blod, för föra fram sitt budskap.
Javisst, det är blod i ett slakteri, inget emot detta.
Dock så har man valt att lyfta fram detta på ett tydligt sätt, man tror att folk ska känna avsky mot detta.
En grundläggande sak när man har en agenda och ska göra propaganda.
Bild nio, dödad gris, kort före och efter visar levande grisar.
Bild tjugofem dödad nötdjur, före och efter levande nötdjur.
För sen visa några levande till.
Tror du själv på att detta är kronologiskt för en slakt?
Enda det kan vara kronologiskt, är tidsmässigt för korten när de tas.
Men var är det för en idiot som springer fram och tillbaka på ett slakteri, när den vill återge en slaktprocess?
Nope, korten är arrangerade, där man ska se döda djur blodiga, för sen visa ett levande igen.
Steg för steg, hahaha
Försök lura någon annan som inte vet hur slakt går till, på mig är det meningslöst att försöka den.
Och jag tycker inte bilderna är det minsta chockerande.
Trodde alla visste om man placerade in "" på ett ord på det sättet, och vad det betydde.
Syftet ÄR att chockera, det var detta som flög över huvudet på dig.
Annars ser jag inget konstigt i en enda enskild bild.
Ser ut som ett bra skött slakteri.