2015-08-10, 14:27
  #2545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Vid nödsamtal borde man dels ha larmat tidigare, dels borde GM ha stängt av telefonen. Om hon sprang med lurar borde GM ha insett att hon hade en telefon och stängt av eller slagit sönder den. Därför tror jag inte att hon gjorde det.

Inte nödvändigtvis.
Det är möjligt att hon lyssnade på musik i spåret, likt de flesta andra motionärer, och att hon antingen tog av sig lurarna för att hälsa om hon kände igen GM eller att de slets av under överfallet, att mobilen åkte i marken vid sidan av slingan och att GM efter att mordet hade begåtts i all stress totalt glömde att gå tillbaka och leta efter mobilen.
Det enda vi vet om mobilen är att den var påslagen och att den befann sig i området.
Vi vet inte om den hittades i anslutning till kroppen eller en bit bort från den.

Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Sannolikt väntade han nere på huvudspåret, kanske vid utegymmet. När han såg BO springa upp i "öglan" sprang han upp från motsatt håll och överföll henne när de möttes. Tvingade sedan in henne i den oländiga terrängen norr om öglan.

Jag hittar ingen karta över var utegymmet och öglan är.
Hur många meter från platsen kroppen hittades på ligger öglan ? ca 120 m ?
Citera
2015-08-10, 14:30
  #2546
Medlem
soosanys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moyses
DNA är DNA. Man får fram en DNA-analys på nolltid. Att polisen inte har gripit någon ännu talar för att det är en förstagångsförbrytare i Sverige. Troligen en nyanländ neger eller arab om vi ska gå efter statistiken.

Det som är tur är att BO inte är helt oskyldig själv. Hon hade gillat "SD i riksdagen - nej tack!" eller vad PK-gruppen nu heter. Så hon fick ta konsekvenserna för sitt politiska ställningstagande.

Efter en liten snabb sökning så visar det sig att DNA inte alls "är DNA" och går på nolltid. Det finns grader precis som i mycket annat. Du har kollat för mycket på film. Men i din uppenbart svartvita selektiva värld så är det skitkul att inte det finns någon träff ännu för att det spär på misstankarna om att det är någon nyanländ. Selektiviteten är så uppenbar om det visar sig vara ännu en Hagaman. Då glider smygnassarna undan till en annan tråd och börjar härja.

Sen är det extremt sjukt att tycka det är dödsstraff på att inte tycka att vi ska ha några festande, hitler glorifierande, IQ-befriade järnrörspsykfall i riksdagen. Hur fan tänker du? Uppenbarligen inte alls.

Stackare
Citera
2015-08-10, 14:31
  #2547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FUUM
SANT! Tack för upplysningen!
Har aldrig påstått något annat heller..
Då är det ju inte konstigt att A kommer upp i denna tråd om mordet på Ida.
Han kommer nog figurera i kommande trådar med liknande utgång pga vad han gjort.
Jag skrev också att jag inte tror att det är han som gjort detta, men med hans gedigna bakrund så vore det tjänstefel att inte kolla upp honom.
Citera
2015-08-10, 14:40
  #2548
Medlem
Banditas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av greyhoundbus
Han som befann sig i spåret "samtidigt" som sin pappa, kan han ha övertalat pappan att han skulle vara hans alibi. Ser ju rätt "speciell" ut med ev machokomplex. Kanske han som IJ beklagade sig över. Kanske mötts i samma träningslokal? Nån som kan länka till hennes twitter konto?

Jag kan också se speciell ut ibland. Ibland pallar jag inte borsta håret på flera dagar pga. who the fuck cares, och ibland har jag råkat måla mina ögonbryn skevt. Gör detta mig till en potentiell mördare?

OnT; Har någon alls koll på om hon har användare på t.ex. Snapchat? Badoo?
På snap kan hon ju innan hon åkte för att träna ha lagt upp på sin timeline (eller vad det heter) att hon var påväg dit. Finns ju många som tycks ha behov av att snapchata allt de gör.
På Badoo kan ju eventuell GM se vilka som befinner sig i närheten och ungefär hur långt bort. Rätt creepy faktiskt.
Citera
2015-08-10, 14:42
  #2549
Medlem
Citat:
Jag hittar ingen karta över var utegymmet och öglan är.
Hur många meter från platsen kroppen hittades på ligger öglan ? ca 120 m ?

Enligt uppgift ligger utegymmet söder om men ganska nära "tunneln".

Karta och flygfoto finns i inlägg #1295. 120 m kan nog stämma rätt så bra, möjligen något mindre.
Citera
2015-08-10, 14:44
  #2550
Medlem
soosanys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ynkun
Tack för att du dela med dig. Nu behöver det inte spekuleras i fler teorier då Mr Moral har uttalat sig.
Oavsett om vissa teorier är extremt långsökta så spelar det ingen roll då det inte finns så mycket information att ta del av. Lägg ner ditt patetiska snack och diskutera och framför dina åsikter som en normal människa.

Jag tycker det var helt rimligt av mig att dra det så långt då man läser om mordiska älgar, påkörd av crossåkare och uppspända snören etc.
Jag har framfört mina åsikter ganska normalt enligt mig. Något ironiskt men det borde inte vara nytt.
Det är fritt fram för spekulering såklart men kom igen. Kul att läsa vad folk har för fantasier kanske men knappast något relevant.
När det saknas information för oss som inte är insatta i utredningen så tycker jag folk borde titta på vad statistiken säger, inte försöka få fram material till sin nästa risiga deckare.
Återigen, det är förmodligen inte mer "spännande" än så.

Vad säger ett proffs insatt i hundratals mord? Jo:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21222896.ab
Citera
2015-08-10, 14:47
  #2551
Medlem
Citat:
uppspända snören

Just denna teori beror nog på att AB angav att ett av de viktigaste spåren skulle vara ett snöre man hittat och skickat på analys. Vad det skulle ha använts till har däremot aldrig sagts i media.
Citera
2015-08-10, 14:57
  #2552
Medlem
LuisGaravitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av soosany
Jag tycker det var helt rimligt av mig att dra det så långt då man läser om mordiska älgar, påkörd av crossåkare och uppspända snören etc.
Jag har framfört mina åsikter ganska normalt enligt mig. Något ironiskt men det borde inte vara nytt.
Det är fritt fram för spekulering såklart men kom igen. Kul att läsa vad folk har för fantasier kanske men knappast något relevant.
När det saknas information för oss som inte är insatta i utredningen så tycker jag folk borde titta på vad statistiken säger, inte försöka få fram material till sin nästa risiga deckare.
Återigen, det är förmodligen inte mer "spännande" än så.

Vad säger ett proffs insatt i hundratals mord? Jo:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21222896.ab

Teorin om crossföraren baserade sig inte på någon fantasi utan på en invånares kommentar tidigare i år i facebook-gruppen "Det är i Väsby det händer ! :-)".

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205936782080688&set=o.10809110605 8112&type=3

Citat:
Allvarligt så hade jag haft ståltråd i fickan när jag var ute och gick med hundarna i Runbyskogen och höll på att bli rammad två gånger inom loppet av fem minuter av två grabbar på crosshojjar så hade jag spänt upp den. Det är förbjudet att framföra crosshojjar i naturen och man kör inte rätt mot människor och bara tycker att dom skall kasta sig åt sidan och försöka få med sig två hundar som sitter i koppel.

Citat:
Eftar att fått bokstavligen kasta mig och två hundar handlöst bort från en stig två gånger och det var ca 30cm från att vår lilla hund blev ihjälkörd, ja.

Citat:
De som var ofriska i huvudet var de två som helt kallt utan att släppa gasen körde rakt mot en person på en ca. 50cm smal stig.

Citat:
Jag skrev att ifall jag hade haft ståltråd hade det varit ett tillfälle då det hade varit ett perfekt sätt att ge dom punktering eller fått den att trassla in sig i kedjan eller nått. Jag har aldrig skrivit att jag skulle sätta den i huvud höjd. Funderade dock även på att leta upp en torr granstör och sätta upp mellan två träd. Jag tror inte riktigt du förstår hur nära det var att jag och hundarna hade blivit statistik där i skogen. Två killar körde nån form av tävling och sket i allt annat. Tur att inte det var några barn ute och lekte i skogen, då hade de varit döda nu.

Därför tyckte jag att det kunde vara en intressant teori, om än långsökt kanske?
Citera
2015-08-10, 15:08
  #2553
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Roedores
Detta och att man har nämnt ett snöre som hittats får mig att mer och mer tro på att nån sjuk jävel har satt upp nån slags starkare fiskelina mellan två träd i spåret som nästan halshuggit BO.

Detta har ju som sagt hänt tidigare: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205936782080688&set=o.10809110605 8112&type=3
Det blir inga skador när hon springer.
Citera
2015-08-10, 15:10
  #2554
Medlem
crillecrilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZeroTranquility
Det blir inga skador när hon springer.
Vad menar du? Självklart kan det bli skador om man springer in i ett hinder man inte är uppmärksam på. Ett tunt och starkt snöre kan resultera i allvarliga skador om det träffar fel.
Citera
2015-08-10, 15:14
  #2555
Medlem
gasproxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuisGaravito
Intressant. GM blev aldrig outad i tråden mer än:
(FB) Kvinnlig joggare knivskuren i Viksjö/Järfälla
...



Kanske svalnade intresset på flashback när det visade sig att GM var en svensk 'vanlig' snubbe?

Hittade förövrigt ytterliggare 11 fall under de senaste åren där kvinnliga joggare blivit överfallna av okända män. 4st tidigare iår:


28 juli 2015, Katrineholm

http://kkuriren.se/nyheter/katrineholm/1.3342727

20 juli 2015, Luleå

http://www.nsd.se/nyheter/lulea/extra-valdtaktsforsok-i-motionsspar-9419463.aspx

7 maj 2015, Varberg

http://hn.se/nyheter/varberg/1.3966074-joggare-antastad-i-paskbergsskogen

18 mars 2015, Linköping

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20490819.ab

10 november 2014, Västerås

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=112&artikel=6015765

30 oktober 2014, Stockholm - Gärdet

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=103&artikel=6005943

7 oktober, 2014, Säffle

http://www.dn.se/nyheter/sverige/man-overfoll-kvinnlig-joggare/

29 september 2014, Huddinge

(FB) Mörkhyad och helt naken man överfaller joggare, Huddinge

27 oktober 2013, Lidingö

https://polisen.se/Stockholms_lan/Arkiv/Nyhetsarkiv/Stockholm/2012/En-man-misstanks-ligga-bakom-tva-kvinnooverfall/

5 maj 2013, Vänersborg

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=125&artikel=5642462

En sa att han hette Simon, han som postade bilden på GM sa dock att han hette Linus, så jag är osäker. 12 fall av attacker mot kvinnliga joggare så pass utspritt i Sverige på cirka två år känns väldigt skumt, kan det verkligen vara ett sammanträffande?

Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Om denna GM var 17 år vid gärningstillfället, är han alldeles säkert ute nu, åtminstone vad det brottet angår.

Instabil som attan verkade han vara, son till en polis som går längs ett motionsspår på väg att ta livet av sig som sedan flippar och hugger en tjej i ryggen två gånger istället... Sådana impulser kan ingen vård i världen bota.
Citera
2015-08-10, 15:18
  #2556
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av crillecrille
Vad menar du? Självklart kan det bli skador om man springer in i ett hinder man inte är uppmärksam på. Ett tunt och starkt snöre kan resultera i allvarliga skador om det träffar fel.
Jo men det blir bara ytliga skador och hon har inte hastigheten som krävs.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in