2015-07-23, 16:23
  #193
Medlem
Luzurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bleach
Hänger inte riktigt med här. Vad var poängen med den där artikeln? Att män gärna tittar på snygga tjejer och att sex säljer?

Kritisk teori i sitt esse, vad hade vi tagit oss till utan Frankfurtskolan och Derrida?

Att män's blickar som tillsammans mäns leenden är en del av patriarket, tydligen:

http://psychcentral.com/news/2015/03/10/a-mans-smile-identifies-level-of-sexism/82148.html
Citera
2015-07-23, 16:56
  #194
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
Måste du stirra när flera kvinnor går ut med att det är obehagligt? Måste du bedöma en annans utseende? Kan folk inte behärska sig när de ser lite hud ska de hålla sig inomhus.



Varför ska de inte ha tolkningsföreträde när det är de som råkar ut för skiten och har betydligt fler erfarenheter än vad vi besitter?

Därför att hela rättssystemet blir godtyckligt och då behöver vi ju ingen dommare eller nämndemän eller advokater eller åklagare för offrets åsikt är det som räknas men det försår självklart inte du och vad det beror på verkar ju peka på ett lågt intellekt...
Citera
2015-07-23, 16:58
  #195
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av No.90-Kleist
Jag stirrar aldrig på någon, och jag tycker det är obehagligt när folk stirrar. Men det betyder inte att man ska förbjuda det, då det inskränker en större rättighet än det skapar. Det kommer eskalera till att fula män inte ens får rikta blicken mot kvinnor. Alla känner någon som ser obehaglig ut, men man kan inte frånta den personen rätten att titta på människor för det. Är man så lättstött att man inte ens klarar av att folk tittar på en så har man större problem med sin egen självkänsla än med andra människor.

Tolkningsföreträdet skapar problem som att mannen kanske inte stirrade på henne utan på ett objekt bakom henne. Har hon tolkningsföreträde kan mannen åka dit ändå. Hellre fälla än fria?

Jag brukar alltid stirra på folk som stirrar på mig tills dom flackar bort med blicken. Om dom står och glor så glor jag tillbaka för att se om det var något dom ville men icke sa nicke....

Sen är det ju standard att man tar ögonkontakt med mötande på en trottoar om det inte kryllar av fotgängare...
Citera
2015-07-23, 16:59
  #196
Medlem
FarbrorBerits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bitch-sandwich
Tips: träna på att vara diskret med blickarna, så att alla kan trivas på badstranden

Varför? Kan inte du, givet att du är kvinna, träna på att upphöra med att ge sexuella signaler? Titta på mig i min jättesexiga bikini. Om jag inte uppskattar det vill säga.
Citera
2015-07-23, 17:02
  #197
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Figzy
Jag tror 'problemet' består av främst två orsaker:

1. Överviktiga kvinnor.
De känner sig överlags oattraktiva, men vågar sig ut för att bada ändå.
De drar till sig blickar, som de anser vara dömande och hånande (tänkt bara hur läskigt det måste vara att folk TÄNKER tankar om en, usch).
Varje blick är ett hårt slag mot självförtoendet.

2. Snygga tjejer som får blickar, men utav 'fel' sorts kille.
Dvs sådana som de anser vara fula, feta eller för gamla.
Man vill ju bara att RÄTT sorts människor får titta på en, ge komplimanger eller ta kontakt.

Skulle ju vara intressant om hela livet IRL var som Tinder där man får godkänna eller underkänna människor innan kontakt kan tas...
Citera
2015-07-23, 17:09
  #198
Medlem
Alvaros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
Fast det var inte diskussionen här utan att vissa kvinnor inte känner sig bekväma med att vi råglor enbart pga utseendet och objektifierar dem.

Nej det har jag faktiskt svårt att inse. Om man tycker att man ser bra ut så känner man sig snygg, oavsett vad du eller jag tycker. Kvinnor kan tänka själva utan våra omdömen vet du

Jag antar att man inte vill gå runt i sitt hem med högklackat, tajta kläder och flera lager smink. Eller?
Det är ironiskt att du inte förstår själv vad du säger..

Du menar att man har fina kläder för att vara snygg inför sig själv och att det inte har med omgivning att göra, men ändå så menar du att hemma så är det onödigt att vara snygg..? Det gör att hela ditt argument faller du förstår det va?


Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
klart du tycker så när du inte är påläst. Höj dig.

Återigen gör du bara bort dig genom att försöka ställa dig över dom du diskuterar med.. Vem tror du framstår som korkad när du använder löjliga härskartekniker pojk? Väx upp istället, kommer du utanför ettan du och din mamma bor i så kanske du blir av med ditt mammakomplex och inser att kvinnor inte behöver beskyddas som någon liten fågelunge. <- höjde jag mig till din nivå nu?

Jag hade gärna läst lite material som visar på att jag har fel i att vissa kvinnor kan känna sig ännu mer förtryckta desto mer dom snöar in sig i olika feministiska teorier. Ser redan fram emot att läsa materialet.
Att försöka hävda att inte vissa kan bli extra paranoida eller känna sig mer förtryckta just på grund av sin egen ideologiska föreställning är helt absurt och dessutom är det inget som är unikt för just feminism..
Citera
2015-07-23, 18:07
  #199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silver.Swe.
Utan att ha en direktlänkning så får jag hänvisa till P4 Stockholms programsändning som gick nu på morgonen mellan omkring 0900 - 1000. I programmet tar de upp en så kallad incident där två unga flickor (22 år) har blivit tittade på (av män) på Eriksdalsbadets utebad. En av männen ska enligt utsago även ha sagt något, dock osäkert om så är fallet och vad som då ska ha sagts. Tittandet inträffade dock.

P4 gör vad Sveriges Radio alltid gör för feminismen: skämmer ut sig. P4's reporter åker och intervjuar pressansvarig för någonting som jag inte uppfattade. De båda kvinnorna raljerar fritt, helt utan att skämmas, jag drar några exempel:
"Detta problem med att män tittar på kvinnor tyvärr finns inte bara på badplatser, utan överallt i samhället."
"Men hur vet man skillnaden mellan att en man stirrar eller tittar på en kvina? -Ja det kan ju bara den drabbade avgöra."
"Ska man då polisanmälan om något sånt här händer och man känner sig kränkt? -Det är ju tyvärr inte olagligt att göra det men..."

Och så här fortsätter intervjun.
Men jag är förvirrad, korkad man som man är. Jag trodde att kvinnor ville bli titade på, precis som vi män uppskattar trånande blickar. Varför annars har de kort-korta kjolar, pushup bh, litervis med smink, noggrant utvalda bikinis, trimmade och hårfria kroppar. Eller menar man nu att alla kvinnor egentligen är lesbiska? Och om så, vore det då mindre beklämmande med suktande blickar från andra lesbianer? I min dumma huvud råda total sammelsurium.

Så feminister (läs: icke-kvinnor) : vill ni bli tittade på eller inte? Och om så, hur länge får vi titta innan det anses vara att glo? Eller får vi glo? När vi får titta och när får vi glo? Vad får vi titta på? Får vi kommentera till vår vän vad vi just tittat eller glott på, eller måste vi behålla våra tankar i våra huvuden? Jag skulle gärna uppskatta ett tydligt regelverk för att inte riskera bli anmäld för kränkning eller sexuellt övergrepp. Det är nog så svårt att veta var gränsen för våldtäkt går då det tydligen räcker med att kvinnor kan ångra sig dagen efter för att det redan utförda knullet ska vara omoraliskt i efterhand. Nåväl, medan jag trycker i mig en karta Ipren kan väl ni könsförvirrad svänga ihop en ny, fristående, lagbok om "Lager, moral och övrigt tyckande av och för feminismen"

Jag antar att jag är lika pantad som du, ts. Jag förstår nämligen inte riktigt problemet. Ja, det kan vara obehagligt om någon sitter och fånglor men man kanske kan försöka strunta i det?

Och hastiga blickar och i mitt tycke i viss mån kommentarer är väl inte så farligt? Det är garanterat värre att bli kallad ful än snygg.
Citera
2015-07-23, 18:09
  #200
Medlem
RDM90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av No.90-Kleist
Jag stirrar aldrig på någon, och jag tycker det är obehagligt när folk stirrar. Men det betyder inte att man ska förbjuda det, då det inskränker en större rättighet än det skapar.

Tolkningsföreträdet skapar problem som att mannen kanske inte stirrade på henne utan på ett objekt bakom henne. Har hon tolkningsföreträde kan mannen åka dit ändå. Hellre fälla än fria?

Ingen har sagt att det ska förbjudas. Utan att problematiken FINNS vilket många stollar här nekar till.

Citat:
Ursprungligen postat av folvidon
Därför att hela rättssystemet blir godtyckligt och då behöver vi ju ingen dommare eller nämndemän eller advokater eller åklagare för offrets åsikt är det som räknas men det försår självklart inte du och vad det beror på verkar ju peka på ett lågt intellekt...

Fast hur tolkar du "tolkningsföreträde"? Det handlar om att vi tar ett kliv bakåt och inte dementerar deras erfarenheter. Att det inte håller i rätten fattar väl vem som helst.

Citat:
Ursprungligen postat av Alvaro
Det är ironiskt att du inte förstår själv vad du säger..

Äh, vad menar du?

Citat:
Ursprungligen postat av Alvaro
Du menar att man har fina kläder för att vara snygg inför sig själv och att det inte har med omgivning att göra, men ändå så menar du att hemma så är det onödigt att vara snygg..? Det gör att hela ditt argument faller du förstår det va?

Menar JAG det? Är du ett troll eller har du svårt med läsförståelsen? Du frågade, jag gav dig ett möjligt svar.


Citat:
Ursprungligen postat av Alvaro
Återigen gör du bara bort dig genom att försöka ställa dig över dom du diskuterar med.. Vem tror du framstår som korkad när du använder löjliga härskartekniker pojk? Väx upp istället, kommer du utanför ettan du och din mamma bor i så kanske du blir av med ditt mammakomplex och inser att kvinnor inte behöver beskyddas som någon liten fågelunge. <- höjde jag mig till din nivå nu?


Citat:
Ursprungligen postat av Alvaro
Jag hade gärna läst lite material som visar på att jag har fel i att vissa kvinnor kan känna sig ännu mer förtryckta desto mer dom snöar in sig i olika feministiska teorier. Ser redan fram emot att läsa materialet.

Känner du samma sak ang rasismen? Å andra sidan känns det logiskt för mig att de känner så som de gör. Ju mer man läser och blir medveten om orättvisorna man dras med desto mer kämpar man får att få samma förutsättningar och tillvaro som gemene vit man.
Citera
2015-07-23, 18:14
  #201
Medlem
De som klagar är de hens som aldrig får några blickar.
De är snorförbannade över deras vackra medsystrar som drar männens blickar till sig.
Helst skulle de vilja klä in dom i nicabs.

Det ligger i kvinnans natur att vilja exponera sig och attrahera så många män som möjligt för att sedan kunna selektera ut den "rätte".
Citera
2015-07-23, 18:31
  #202
Medlem
Alvaros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
Äh, vad menar du?

Menar JAG det? Är du ett troll eller har du svårt med läsförståelsen? Du frågade, jag gav dig ett möjligt svar.

Nej men jag funderar på om du är ett troll eller om du driver med mig på något sätt.. det du säger i praktiken är:

1: "Folk klär sig inte fint för att andra ska se utan för att vara snygga inför sig själva!"
2: "Eh varför ska man ha finkläder på sig hemma då ser ju ingen..?"

Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
Känner du samma sak ang rasismen? Å andra sidan känns det logiskt för mig att de känner så som de gör. Ju mer man läser och blir medveten om orättvisorna man dras med desto mer kämpar man får att få samma förutsättningar och tillvaro som gemene vit man.


Och ja.. givetvis är det samma med rasism, invandring, nazism, socialism, hiphop osv. Folk som enbart läser nyheter på avpixlat kommer tillslut tro att hela Sverige tagits över och man kommer säkert känna sig undantryckt från "samhället".. som jag sa är det samma oavsett vad man snöar in på.

Jag väntar fortfarande på en förklaring på varför den åsikten är ett tecken på att jag inte är "påläst"..

Ang "Ju mer man läser desto mer kämpar man för att få samma förutsättningar och tillvaro som gemene xxx" så kommer du kommer få exakt samma förklaring/upplevelse av vilken Sverigedemokrat, nazist eller kommunist eller vad som helst..
Citera
2015-07-23, 18:32
  #203
Medlem
No.90-Kleists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RDM90
Ingen har sagt att det ska förbjudas. Utan att problematiken FINNS vilket många stollar här nekar till.
Hur ska man kunna polisanmäla något som inte är förbjudet menar du?
Citera
2015-07-23, 19:21
  #204
Medlem
bitch-sandwichs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cygnus-X
De flesta av oss är diskreta. Om alla män var öppna med sitt tittande så skulle kvinnor tro att de levde i en Children of The Corn-värld.

Sen kan vi ju sluta låtsas något annat än att kvinnor bara blir upprörda när det är män som de tycker är under deras nivå som stirrar. Om Signe inte var rasist utan gick igång på de som höll på så hade det här inte varit något problem utan hon hade sagt grejer om hur hon gillar när killar "har självförtroende" och "tar initiativ" och inte är "så stela som vanliga svenska killar" och annat strunt kvinnor hittar på.

Nja, det kan också upplevas som läskigt att bli utstirrad av en snygging, beroende på hur självsäker man är. Stirrandet i sig måste inte betyda att man ser något snyggt; även något anormalt, skumt och iögonfallande konstigt kan dra till sig blickar. En person med komplex/osäkerheter över sin kropp, skulle lätt kunna få för sig att stirrandet är ogillande, inte smickrande.

Citat:
Ursprungligen postat av FarbrorBerit
Varför? Kan inte du, givet att du är kvinna, träna på att upphöra med att ge sexuella signaler? Titta på mig i min jättesexiga bikini. Om jag inte uppskattar det vill säga.

Som jag sa innan, folk kan känna sig obekväma, skrämda och illa till mods när de blir utstirrade. När jag var liten, fick jag fortfarande lära mig av vuxna att det är oartigt att stirra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in