Citat:
Ursprungligen postat av
speedi-
För det första så är han deras bästa spelare
Det kan absolut diskuteras. Men det är ju upp till var och en att bestämma. När han var i form gick det mesta bra och han kunde se mer eller mindre ostoppbar ut, och att då ranka honom som bäst är förståeligt. Ungefär detsamma kan sägas om Coutinho. Frågan man kan ställa sig är hur ofta Sterling var i denna form. Som tidigare sagt så har han ju onekligen potential.
Citat:
Ursprungligen postat av
speedi-
för det andra så sänder det rätt dåliga signaler
Givetvis sänder det fel signaler att sälja sin mest kända/hypade spelare. Men kan vi vara överens om att en försäljning var mer eller mindre ett måste? Nu fick man bra med pengar för en spelare som inte ville spela för klubben och inte var professionell nog att trots det göra ett bra jobb för klubben. Man blir av med någon som skapar dålig stämning. Vet inte om de kunde gjort så mycket bättre av situationen som den nu blev.
Citat:
Ursprungligen postat av
speedi-
för det tredje, vem ska de köpa som är bättre än Sterling?
Jag tror inte någon seriös supporter egentligen tror att man kan få Reus. Men drömma kan man ju få göra. Frågan är inte om man kan hitta någon som är "bättre" utan någon som tillför mer till laget. Om Firmino passar in på den beskrivningen återstår att se. När det kommer till offensiva mittfältare står ju Liverpool med Coutinho, Firmino, Lallana, Markovic, Ibe samt att Milner och Henderson kan vid behov flytta upp. Både Origi och Ings kan väl spela som offensiva yttrar om så krävs. Känns inte som att det är där behovet är som störst. Ska han ersättas som ren anfallare behövs det "bara" någon som är bättre på att förvalta chanser så länge denne också naturligtvis också tar sig till målchanser.
Citat:
Ursprungligen postat av
speedi-
Precis som att det var dåligt för Liverpool när de sålde Suarez, trots att de fick mycket pengar.
Visst kan man se båda som misslyckande men skillnaderna är rätt stora. Suarez var den stora stjärnan som verkligen presterade, årets spelare som han blev till exempel. Sterling var inte i närheten av det. I längden kan det absolut visa sig att det var ett stort misslyckande att bli av med Sterling men vi är knappast i ett läge att redan nu fastslå det.