Citat:
Ursprungligen postat av
Monkey101
Problemet är att du helt enkelt har definierat "spekulation" på ett sätt som gör att sådan knappt kan existera. Spekulation är när man köper något i förhoppningen att det ska gå att sälja det till ett högre pris inom en oftast relativt nära framtid, utan att man gör något för att förädla det köpta objektet. Om folk tror att något ska stiga i värde, vilket förstås är ett villkor för att det ska vara aktuellt att spekulera, kommer de vara beredda att betala mer för det än om de tror att något inte ska stiga i värde. Alltså driver spekulation upp priserna.
Det stora mysteriet är hur någon kan tro att det faktum att typ 80% av de tillfrågade tror att priserna på bostäder kommer vara högre om ett år än idag* INTE i sig kan göra att priserna stiger.
Men jag antar att alla är som kurt-sune, som lika gärna kan elda upp sin lägenhet istället för att sälja den när han flyttar (eller åtminstone bryr han sig inte om vad han kan sälja dem för när han köper dem, vilket i princip är samma sak).
*se SEB's boprisindikator.
Kontext är frågan om bostadsbubbla i Sverige.
Och det brukar titt som tätt svänga över i frågan om en spekulationsbubbla råder.
Med sådana avses vanligen att en vara köpts, med belåning och undanhållts från marknaden i syfte att få tillstånd en prishöjning och då sälja med förtjänst.
För att det ska bli bubbla måste många göra så.
När det gäller endast termen spekulation behöver inte allt det upfyllas. Men man får vara lite restriktiv. Låter man spekulation endast betyda "ta risk", blir det en överflödig term.
Jag skrev "spekulation som leder till prisökning" för att det inte ska bli hur vagt som helst. Men många verkar bara läsa enstaka ord och inte hela meningar.
Men det innebär då att man köper och undanhåller marknaden. (Annars får man ingen prisökning).
Helst skulle jag vilja ha med belåning men det kan vi väl ta lättare på.
Så vi hamnar i att någon köper en villa som ingen bor i, helst belånad, och betalar drift underhåll, räntor medan man är med på eventuell prisökning.
Och det ser vi inte i någon omfattning.
Att man köper en bostad och bor i är inte spekulation. Den som tror det får nyktra till.
Och att köpa en bostad och hyra ut är inte heller spekulation. Då undanhålls den inte från marknaden.
Det är ungefär som att säga att de Allmännyttiga bostadsbolagen ägnar sig åt spekulation. Och hur ofta hör ni det.
Skulle någon köpa upp 1000 BR på Södermalm och låta de stå tomma så kan det få en prispåverkan iom att de undanhålls från marknaden.