2015-07-02, 00:16
  #193
Medlem
Spritnotas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Morality.Cripples

..

Juridiskt sett har ju mamman knullat sig själv redan första dagen, genom att kontakta och påspråka helt fel entiteter.

Jag har fått uppfattningen att fosterfamiljen gick på lögnen att föräldrarna sagt ja till att resa till Stockholm i 8 dagar. När flickan inte återvände kontaktades föräldrarna, som kontaktade både polis och dotter.

Flickan sade till föräldrarna att hon minsann inte ville komma hem och avsåg att söka asyl i Danmark eller Tyskland. Givetvis inte genomförbart, men snacket kan ha gått
- kom hem NU
- neee vi elskar varandra < 3333 ni fattar ingenting yolo

Nästa gång de har kontakt med flickan ringer hon själv och grinar att hon vill komma hem.

Föräldrarna har "uppfostrat" en 15-åring som drar hem en bokstavstroende muslim och tar på sig slöja och säger att hon är gravid. Utan att de kedjar fast henne och tvångsmatar henne med abortpiller. Hade det inte varit Samir som gjort henne på smällen hade det väl varit Kevin, men då hade inte flickan rest till Syrien utan levt på bidrag i en liten lägenhet i ett getto i Borås istället.
Citera
2015-07-02, 00:18
  #194
Medlem
Ja herregud det är ju en sak att gå runt med sin hijab slöja i sverige och vara 15 år, men att de tydligen visste vad de gav sig in i och en del såna ungdomar är konstigt kallsinniga . rätt som det är begår de ett terrorbrott, det är möjligt att de bägge är för Isis och att hon är lite omogen och längtar hem .
ska jag vara hundra ärlig jag vill inte att såna som åkt dit för att strida med avskyvärda terrororganisationen återvänder . chansen är stor att de fortsätter sin samhällsfarliga verksamhet och att det i slutändan mördar oskyldiga svenskar .
de är inte som svenska ungdomar de som beger sig till rövabandet jag ropar inte KOM TILLBAKA , utan tvärtom försvinn och åk då till ett annat arabland om ni är ISISanhängare . jävla unge skulle verkligen inte ett enda av mina barn ens tänka att göra .. suck
Citera
2015-07-02, 00:52
  #195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vadimi
Al Qaida-grabbarna är alltså lite snällare. Kan Sverige inte skicka dit några socialtanter och förhandla? ...

Haha, skrattretande alltså - det skulle se ut det - de feministiska socialtanterna blir själva kidnappade och könsstympade och sålda som sexslavar till skäggaporna, haha

Men det är inte säkert att hon blir väl behandlad där, de äldre fruarna brukar slå de yngre för att de ska göra mera arbete, passa alla ungarna osv. Inte säkert heller att hennes blonda yttre är till fördel, dels kanske de andra fruarna är avundsjuka, sen om det rör sig om en riktig avkrok till ökenhåla med sandnegrer så har de aldrig sett en vit människa förut och tror att det är ngt sjukligt med henne osv.

Och hennes kille då ? Han kanske tar sig ytterligare hustrur om han lever ett tag, förmodligen stupar han som alla andra där, elr dör av infektioner etc. Lär väl bli utbrott av bla hepatit eftersom de många döda kropparna utgör smittorisk, svårt att tvätta sig osv.

Det är svårt att vistas länge i öknen, dels så blåser det nästan hela tiden, och den vinden bränns eftersom det är så varmt. Man kan inte tvätta kläder eftersom det är så ont om vatten, kläderna blir fulla av loppor och löss efter ett tag,

Flugorna o skorpioner är ett annat fanstyg som egendomligt nog kan frodas på vissa platser i öknen,

Kanske just att flugorna är så irriterande med att de sätter sig i ögon, näsan öronen och vid munnen är en av anledningarna till att bära burka ?

Sen har ju dessa islamist-dårar lovat att könsstympa alla kvinnor, så hennes framtid är inte alltför ljus
- Inte särskilt lätt för en blond kvinna att fly därifrån, hon blir ju snabbt igenkänd

Nja nu finns det ju en lösning - några B52-or med klusterbomber som ju gör köttfärs av IS skäggapor ?

Vidare så blir det bekymmersamt för henne om hon föder barnet och lyckas ta sig tillbaka till Turkiet, hon har då inget pass för barnet och det kan ju dröja länge innan hon kan ta sig vidare hem. Det kan ju hända att killen troligen lagt rabarber på hennes pass och hon får i så fall sitta kvar i flyktinglägret vid Turkiets gräns, tills papperna är klara. Om hon lyckas ta sig dit förstås ?

IS är förresten inte de skarpaste knivarna i lådan - de lär ha förstört många relativt moderna vapen som de kommit över pga att de inte vet hur de ska användas, De vapen IS huvudsaklign förfogar över är gammalt surplus-militära saker, ingen vet hur mycket de har, Man tror att mycket av deras vapen kan ha kommit ifrån fforna östblocket, tex de tidigare Sovjet-knutna staterna Georgien mfl länder hade ju vid Sovjets sammanbrott stora vapenlager. Och de sålts vidare därifrån... Likaså kommer en del vapen ifrån Libyen etc

IS är inte så klyftiga heller på att raffinera olja till bränsle (diesel och bensin) se den här länken:
http://www.middleeasteye.net/in-depth/features/life-inside-syrias-makeshift-oil-refineries-617075533

De brinner upp då och då - arbetarna blir sjuka av oljan o ja en massa tråkighter, Kolla bara så himla primitivt de hanterar oljan, det är ju helt hjärndött också pga att de då och då flyger i luften
av att bensinen exploderar . raketforskare - pyttsan ?
Citera
2015-07-02, 01:32
  #196
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DrSvenne
Nja nu finns det ju en lösning - några B52-or med klusterbomber som ju gör köttfärs av IS skäggapor ?

Varför inte täcka hela Syrien med kärnvapen?
Skall man döda så många civila som krävs för att med bomber få bort IS, så kan man väl i alla fall göra det så smärtfritt som möjligt?
Citera
2015-07-02, 07:58
  #197
Medlem
Arkiaters avatar
Märklig historia. Hur kan en 15-åring, icke-myndig individ, bara resa till Syrien hux flux, utan sällskap av föräldrar eller målsman? Omöjligt att hennes fiancée skulle ha passerat som målsman.
Borde hon då inte ha stoppats redan vid incheckningen på flygplatsen? Känt hur långt framskriden graviditeten var? De flesta flygbolag tillåter inte gravida att flyga efter vecka 34-36. Dessutom gäller inte reseförsäkringen vid graviditet/förtida förlossning.
Det kan kosta kvinnan 700 000 kr, om hon skulle föda under resan utomlands.
http://www.aftonbladet.se/resa/article10777043.ab
__________________
Senast redigerad av Arkiater 2015-07-02 kl. 08:00.
Citera
2015-07-02, 09:34
  #198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arkiater
Märklig historia. Hur kan en 15-åring, icke-myndig individ, bara resa till Syrien hux flux, utan sällskap av föräldrar eller målsman? Omöjligt att hennes fiancée skulle ha passerat som målsman.
Borde hon då inte ha stoppats redan vid incheckningen på flygplatsen? Känt hur långt framskriden graviditeten var? De flesta flygbolag tillåter inte gravida att flyga efter vecka 34-36. Dessutom gäller inte reseförsäkringen vid graviditet/förtida förlossning.
Det kan kosta kvinnan 700 000 kr, om hon skulle föda under resan utomlands.
http://www.aftonbladet.se/resa/article10777043.ab
Som sagt, man kan förfalska "tillstånd från målsman". Kostnaden är nog ingenting en oansvarig 15-årig värsting bryr sig ett jota om, precis som med preventivmedel.
Citera
2015-07-02, 12:41
  #199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arkiater
Märklig historia. Hur kan en 15-åring, icke-myndig individ, bara resa till Syrien hux flux, utan sällskap av föräldrar eller målsman? Omöjligt att hennes fiancée skulle ha passerat som målsman.
Borde hon då inte ha stoppats redan vid incheckningen på flygplatsen? Känt hur långt framskriden graviditeten var? De flesta flygbolag tillåter inte gravida att flyga efter vecka 34-36. Dessutom gäller inte reseförsäkringen vid graviditet/förtida förlossning.
Det kan kosta kvinnan 700 000 kr, om hon skulle föda under resan utomlands...

Det går nog inte att få verifierat att de mutat ngn bulgarisk gränsvakt, gränsvakten lär väl inte vilja vittna om sådant kan tro ? Att erkänna att hen tagit mutor kan ju kosta hen jobbet...

Turkiska gränspolisen har dock fått kritik för att ha varit släpphänt tidigare, Ja tjejen trodde väl att de skulle till Benidorm elr Magaluf elr Ibiza?

Om hon hade ett giltigt pass så kanske de trodde allt var iordning. Graviditeten syns ju först i slutet. Och det ju p senare tid förekommit att IS-jihadister som rest dit påstått att de skulle vara hjälparbetare, så de kommit igenom gränskontrollerna rätt så lätt.

Det blir ju en spännande fortsättning här - snart så kommer väl killen hem till henne och alla sina fruar med sitt första avhuggna huvud som han stolt kan posera med på FaceBook ?

Och ungen får lära sig hur man petar ut ögonen på otrogna ?

Konstigt att feministerna håller tyst nu ? De brukar ju tjuta och böla om allt möjligt, nej någon logik är inte att förvänta sig ifrån det hållet ?

Att det är hiskligt dyrt med ambulansflyg är inte så konstigt, det gäller speciellt de som är så dåliga att det behövs respiratorsvård under flygningen, Då kan de inte ha så många platser i planet, pga vikten mm. Dessutom kan ju inte ambulansflygen gå efter någon slags tidtabell, utan det blir som det blir, och ibland måste de flyga fastän de inte har alla platser belagda. Och personalen är en annan fråga, de får inte ha jour hur länge som helst utan måste bytas ut då och då efter arbetstidsschemat.

Vem vet det är kanske en låtsashistoria det här ? Att de sitter o trycker i någon källarmoske' i Norrköping tro ? Inte tror jag att tfnen hon ringde ifrån skulle ha GPS- det går inte att hämta sådan info bara sådär, utan att polisen får i så fall hämta information ifrån operatören/operatörerna. Om de befinner sig utomlands så kan det landets operatörer vägra lämna ut info.

Det blir i alla fall en spännande fortsättning av det här dramat, Vi får väl se om hennes kille kommer att posera med en bunte avhuggna huvuden framöver ?

Alltid något att skryta med i de kretsarna ?

Jihadisterna får väl ta steget fullt ut och bli kannibaler också när de ändå är på gång att köra sitt blodtörstiga race ?
Citera
2015-07-02, 14:41
  #200
Medlem
Earees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arkiater
Märklig historia. Hur kan en 15-åring, icke-myndig individ, bara resa till Syrien hux flux, utan sällskap av föräldrar eller målsman? Omöjligt att hennes fiancée skulle ha passerat som målsman.
Borde hon då inte ha stoppats redan vid incheckningen på flygplatsen? Känt hur långt framskriden graviditeten var? De flesta flygbolag tillåter inte gravida att flyga efter vecka 34-36. Dessutom gäller inte reseförsäkringen vid graviditet/förtida förlossning.
Det kan kosta kvinnan 700 000 kr, om hon skulle föda under resan utomlands.
http://www.aftonbladet.se/resa/article10777043.ab
Förutsatt att hon inte var så långt gången i graviditeten är det inga problem. Går alldeles utmärkt att flyga själv som 15-åring.
Citera
2015-07-02, 15:56
  #201
Medlem
Carcosas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Av döma av facebook så har hon blivit sädad av en finsk hårdrockare ett flertal gånger, så jag tror du har fel.

jag formulerade mig dåligt, och du missuppfattade. jag menade självklart att dottern är en produkt av white trash-föräldrar, och att hon - genom att dejta och vara gravid med en jävla svartskalle - är minst (om inte mer) white trash än päronen
Citera
2015-07-02, 16:31
  #202
Medlem
Mikeyjamess avatar
Har det kommit fram vad hon heter?
Citera
2015-07-02, 18:50
  #203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mikeyjames
Har det kommit fram vad hon heter?

Marilyn Nevalainen
Citera
2015-07-02, 19:16
  #204
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lifehacker112
Marilyn Nevalainen


Händelserikt liv hon verkar ha haft.

Idrottsintresserad 2007
http://www.martenloppet.se/?p=202&y=2007&klass=F7

Hjälte 2011
http://www.aftonbladet.se/svenskahjaltar/article13957018.ab

Problembarn 2012
http://dayviews.com/nemfie/510803148/


och slutligen, dödsdömd jihadistfru 2015.
http://www.expressen.se/gt/forsvunnen-flicka-hade-rest-till-syrien/
__________________
Senast redigerad av Morality.Cripples 2015-07-02 kl. 19:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in