Citat:
Ursprungligen postat av
BajsBoo
Nej det är därför vi har hög ungdomsarbetslöshet, för höga ingångslöner + för höga minimumlöner.
Sedan om Sverige skall klara sig i framtiden så behövs det välutbildat folk, om löpandebandjobbaren har nästan samma lön som ingenjören varfös skall man då utbilda sig och ta studieskulder och inkomstbortfall under de åren man studerar?
Är det verkligen där det ligger? Även om du har utbildning på masternivå, är det svårt att få jobb i Sverige. Företagen, de som vill tjäna pengar, skiter väl i om folk är arbetslösa, de bryr sig om att få högre och högre avkastning varje år. Och den ökade automationen sparar arbetskraft som kräver pengar.
Nåja, jag ger dig att få svara på mitt, innan det går Offtopic.
Kurt - sune _ om aktier ligger lågt finns det ju intresse av att köpa dem, eftersom man ska köpa när aktier ligger lågt, och sälja efter uppgång.
I vårat tankexempel i tråden, har vi utgått från att bostadspriserna sjunker pga. hur lånemarknaden, och bank- konsument aktörerna har agerat, inte hur området i sig är.
Och då tror jag absolut att invstera i lgh är bra.
Folk skrattade säkert när folk köpte lägenheter i trista föroter till stockholm på 70 talet, idag är de värda någon miljon.