Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-16, 16:06
  #25885
Medlem
Är det någon som har nån länk till litauens motsvarighet till expressen eller dn.?
2015-06-16, 16:06
  #25886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rockdoll
Eller så är hon helt knäckt för att hon sitter oskyldigt häktad för ett mord...

15:46
Vice chefsåklagaren yrkar på att den 34-åriga kvinnan ska häktas på sannolika skäl misstänkt för skyddande av brottsling, grovt brott.
2015-06-16, 16:06
  #25887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rockdoll
Eller så är hon helt knäckt för att hon sitter oskyldigt häktad för ett mord...

Hur hade du själv sett ut efter att ha suttit oskyldigt anklagad för ett så här uppmärksammat mord. Och du har precis tillbringat 72 timmar i ett kallt rum med enbart en plastmadrass och utan någon som helst mänsklig kontakt eller någon att prata med. Förutom två poliser som står o skriker åt dig i timmar att de VET att du har information om att din man dödat LH!

Jag tror du hade uppträtt precis som henne om du fått den behandlingen. Att se så knäckt ut är snarare ett bevis på att man inte är skyldig. För är man skyldig så ber man bara snutarna fara åt helvete och få återvända till cellen och sen lägger man sig o sover o tar de lugnt. Det är MYCKET mer psykiskt påfrestande att sitta oskyldigt anklagad än om man är skyldig. Går inte ens att jämföra.

"Den 34-åriga kvinnan ger ett helt annat intryck än den tidigare häktade mannen. Hon ser närmast förtvivlad ut."

Så står det och av döma från det så verkar hennes "intryck" ändrats dramatiskt den senast tiden.
Hade hon varit oskyldig så hade hon sett förkrossat ut sen dag ett ut men det har hon inte sett ut och därför vore det på tiden att man pressade fram sanningen...
2015-06-16, 16:07
  #25888
Medlem
Liiitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av The13
15:43
Kvinnan förs in. Hon är blek och rödgråten

15:47
Kvinnan motsätter sig häktning och bestrider brott

15:50
Den 34-åriga kvinnan ger ett helt annat intryck än den tidigare häktade mannen. Hon ser närmast förtvivlad ut.

Kan mycket väl handla om självömkan och insikten om att hon blivit indragen i något som kommer sätta henne på kåken ganska så länge. Tror knappast det beror på empati gentemot LH och hennes öde iaf och knappast heller pga att hon inte skulle veta vad som faktiskt hänt. Dom har ju haft ett antal dagar på sig att snacka ihop sig innan gripandet och att LH hittades..
2015-06-16, 16:07
  #25889
Medlem
Den yngre brodern är alltså inte häktad för mord utan för delaktighet. Vad säger det egentligen? Att man misstänker honom för mord men bara har bevis som styrker delaktighet?
2015-06-16, 16:07
  #25890
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av PhDSalander
Det är intressant med deras namn som slutar på betydelsen "ondska" - vicious
Malevicious....


Min uppfattning är den att den yngre av bröderna genomfört brottet på egen hand och sedan kontaktat storebrodern när han insett att det lilla roliga han tänkt att ha med Lisa gick fruktansvärt snett.

Frun har sedan genom hotelser från de båda blvit tvingad att fronta med att ljuga o ge dem alibi. Såklart att gon inte varit medhjälpande av egen fri vilja. Man ska komma ihåg att detta är enkla människor från landsbygden utan utbildning och med en jämförelsevis bedrövlig kvinnosyn i bagaget. Kvinnan står under mannen o sköter hushållet, männen är i sin egen sfär med supande o spel som fritidsaktiviteter. ( obs. reservation för fördomar som jag står för)

Det är inte ovanligt att folk från öststater o baltiska länder har en grotesk bild av Svenska Kvinnan och med tanke på den enorma prostitutionsvågen som väller in från dessa länder vittnar detta om en vidrig syn på kvinnor som handelsvara, sexobjekt och mindre värda, samtidigt som deras hustrur ses som asexuella hemmafruar som ska sköta matlagning o barn o släppa till när mannen så önskar utan att göra motstånd.

Det ligger då nära till hands att denna yngre broder och den adra haft ögonen på de unga tjejerna på cafet och haft gott om tid på sig att diskutera deras kroppar o behag o raljera över det. den yngre brodern fastnar för Lisas vackra utseende, hennes vackra hår och smala gestalt. Han får för sig i drömmar o under fylla att han nog ska kunna få henne , och denna dag så ser han sin chans.
Nu har jag uppfattningen att Lisa var en stark o tuff tjej och vad han inte räknat med var att hon skulle komma att göra kraftigt motstånd när han på det vis vi inte vet har lockat henne till sig och gjort sina framstötar. Lisa har troligen då gjort så chockartat motstånd genom att skrika o försöka komma loss att det utvecklat sig otroligt våldsamt. Han gör som så många andra förövare gör när offret sätter till krafttag att han kommer att ta stryptag alternativt slår henne mot golvet eller med ett tillhygge för att få tyst på henne. Just detta att få tyst på henne som förvandlar hans övertro på sig själv som en snygg adonis som har slagit vad med sig själv och eventuellt sin brorsa att lätt att han kan få den där tjejen, vänta bara. - till att han plötsligt blev en 31-årig mördare.

Sen har de andra två varit tvungna att bli inblandade, storebror som medhjälp till mord o brott mot griftefrid genom att de båda har flyttat kroppen till annan plats, frun till skyddande av brottsling genom att hon tvingats ge dem alibi och andra lögner i sin kontakt med polis o arbetsgivaren Arne.


En högst trolig teori till skillnad från många andra i tråden.
2015-06-16, 16:07
  #25891
Medlem
Theforeigners avatar
TRE svenskar arbetade tillsammans med de 2 misstänkta i ladan tvärs över gatan från Cafeet där Lisa försvann ifrån, ladan där också Lisas handske hittades.

Detta är helt nya upplysningar, för mig i alla fall !!!

NÅGOM SOM VET VEM DESSA 3 SVENSKAR ÄR ???
Någon som vet vad deras alibi är?
Var dom bor?



http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20974966.ab

Startsidan / Nyheter 2015-06-16

quote:

Förra veckan hittade sönerna en handske i byggnaden där de då arbetade. De hade jobbat på samma ställe sen i januari och nu skulle de byta tak på huset.
– Då hittade en av dem en handske. Det var de två och tre svenskar som arbetade där. De tog upp handsken på det sätt som jag skulle göra om jag hittar något på min gårdsplan. Sen kom den svenska chefen, och han tog också upp handsken, säger mamman.
Handsken blev ett viktigt fynd för polisen eftersom Lisas föräldrar sa att den tillhörde dottern
2015-06-16, 16:07
  #25892
Medlem
ThordOlavssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
På sannolika skäl misstänkta alltså.

Där ser man.

Och detta UTAN teknisk bevisning.
Där man i och för sig inte fått svar på allt ännu.

Detta tyder ju på att man i princip har blivit tagen med händerna i syltburken.
Man har garanterat också hittat Lisa Holms tillhörigheter hemma hos Litauerna.

Att tingsrätten bedömer det som sannolikt betyder att med 90% chans så har vi rätt MGM.
Förmodligen kommer teknisk bevisning inom den närmsta veckan och därefter kommer erkännandet.

Polisen har ju uppenbart helt klart för sig över vad som hänt eftersom rollerna så tidigt är uppdelade bland de inblandade.

Att de idag inte erkänner går väl helt under det normala öststatsmentaliteten.

I Trollhättan satt en kille häktad för våldtäkt på sannolika skäl i tre månader, men kille släpptes av rätten efter sista rättegångsdagen och åklagaren överklagade aldrig. Tekniska bevis saknades helt. Sannolika skäl kan vara graverande omständigheter.... Det räcker.
2015-06-16, 16:08
  #25893
Medlem
Horrorgrams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av The13
15:46
Vice chefsåklagaren yrkar på att den 34-åriga kvinnan ska häktas på sannolika skäl misstänkt för skyddande av brottsling, grovt brott.

Hon kommer erkänna allt tillslut. Hon kommer inte palla.
2015-06-16, 16:09
  #25894
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rockdoll
Eller så är hon helt knäckt för att hon sitter oskyldigt häktad för ett mord...

Hur hade du själv sett ut efter att ha suttit oskyldigt anklagad för ett så här uppmärksammat mord. Och du har precis tillbringat 72 timmar i ett kallt rum med enbart en plastmadrass och utan någon som helst mänsklig kontakt eller någon att prata med. Förutom två poliser som står o skriker åt dig i timmar att de VET att du har information om att din man dödat LH!

Jag tror du hade uppträtt precis som henne om du fått den behandlingen. Att se så knäckt ut är snarare ett bevis på att man inte är skyldig. För är man skyldig så ber man bara snutarna fara åt helvete och få återvända till cellen och sen lägger man sig o sover o tar de lugnt. Det är MYCKET mer psykiskt påfrestande att sitta oskyldigt anklagad än om man är skyldig. Går inte ens att jämföra.

Sådana slutsatser kan man inte alls dra.
Du kan lika gärna vara knäckt för att du blivit träffad av verkligheten och insett att du faktiskt blivit påkommen och riskerar fängelse. Vi reagerar alla olika, och det finns mängder med fall där inte minst kvinnor men även män har uppvisat ett förkrossat och skamset beteende när de varit skyldiga och grips - särskilt om personen ifråga är tidigare ostraffad (som kvinnan). Ofta är de då förkrossade för sin egen skull och inte nödvändigtvis av samvetskval.
Det är en myt att alla automatiskt skulle uppträda arrogant och kallhamrat. Alla är inte psykopater även om de begått ett grovt brott.
2015-06-16, 16:09
  #25895
Medlem
Tingsnotariens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lehs
Den yngre brodern är alltså inte häktad för mord utan för delaktighet. Vad säger det egentligen? Att man misstänker honom för mord men har bara bevis som styrker delaktighet?

Om vi säger så här, häktas nästa kille såsom på sannolika skäl misstänkt för mord vet vi vem polisen tror gjorde det och vem som "endast" hjälpte till. Antagligen kommer båda häktas såsom delaktiga eftersom det möjligen inte idag utan teknisk bevisning gå att utröna vem som faktiskt tog flickans liv.

Om nu någon av dem gjorde det.
2015-06-16, 16:09
  #25896
Medlem
GosuZergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FullADHD
En högst trolig teori till skillnad från många andra i tråden.
å vafan vet vi om just deras kvinnosyn? låter löjligt och fördomsfullt i mina öron.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in