Citat:
Ursprungligen postat av
Tingsnotarien
Det är inte åklagaren som fattade beslutet om häktning, i detta avseende är det mer intressant att veta vem rådmannen är som fattade beslutet om häktning och av min erfarenhet så låter en tingsrätt en av deras mer erfarna och bästa rådmän ta hand om en förhandling av detta slag.
I övrigt instämmer jag i att det är väldigt intressant att veta vilken icke-teknisk bevisning som finns eftersom rådmannen endast behövde fundera 5 minuter på att fatta sitt beslut.
Jag vet mycket väl vem som beslutar om häktningen, tog min jur.kand 2007. (även om min erfarenhet från rättsväsendet är mer från "fel" sida)
Men faktum är att det är åklagaren som lägger fram bevisningen och det är ganska uppenbart att åklagare kan vinkla den liten som han själv vill speciellt när det gäller icke teknisk bevisning. Är ju bara att kolla på Quick fallet. Och angående den snabba häktningen så var det väntat med tanke på att de är utländska medborgare och allvarligheten i fallet samt den mediala uppståndelsen. Då tar rätten det säkra före det osäkra o låter den sitta.
Jag menar inte fan tar de risken o släpper ut dem, även om det egentligen inte finns nåt som pekar på att de är skyldiga, för att sen om en vecka få tillbaka DNA bevis som visar att de är skyldiga. Och att de då såklart lämnat landet.
Ingen rådman skulle ta den risken i ett så här uppmärksammat fall! Även om det kanske är juridiskt fel att häkta. Bättre att sätta dom 2 veckor för länge i häkte än att bli uthängda som personerna som släppte LHs mördare fria i hela svenska kvällspressen!