Citat:
Ursprungligen postat av
pederN
Jag hade nog tagit och kört med bilen så långt bort jag kunde , (flera kilometer) och sen hade jag grävt ner kroppen , jag hade då inte lämnat den där dom lämnade den, inte så svårt hitta precis.
Håller helt med. Men i detta fall så är det gästarbetare som mest troligt är trygga i de områden de kan utan och innan. De har inte räknat med att sakerna de spritt ut ska hittas, de har nog mest troligt bara velat få bort dom från sig själva (när de insåg vilket jäkla pådrag det blev...)
Räcker ju att man ser på bilderna på omgivningen, det är verkligen som att hitta en nål i höstack, bara det att hitta mobildelar, ringar etc i den vegetationen är rätt otroligt.
Samma med kroppen. Brottsplatsen är nog ev arbetsplats. Så även platsen där man fann kroppen. Det är en plats GM har känt sig ha total kontroll över. Att helt random åka till ett nytt ställe, som man inte varit på, man vet inte hur folk rör sig etc kan nog i en sån sits kännas oerhört riskfyllt.