Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-13, 19:36
  #18181
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sommarsune
Det beror nog på avtal. Men med tanke på att det sitter litauer i svenska fängelser så är jag inte så säker på att det finns ett avtal.
Jodå, det finns. http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Lagar/Svenskforfattningssamling/Tillkannagivande-av-andra-stat_sfs-2010-1028/?bet=2010:1028
2015-06-13, 19:36
  #18182
Medlem
dannees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jahajaduja
Jag tror att våldtäkten skedde i ladan vid cafét av de två manliga GM.
De måste varit på cafét eller en av dom och hört henne prata om att hon skulle ta mopeden själv
och stänga själv.

I ladan vid cafét hittades handsken och kvittot.
Jag tror att kvittot kunde härledas till någon av gärningsmännen.
De tog sedan dit en spermahund som markerade sperma.
Gärningsmännen var nog under listan av de som var misstänkta som besökt cafét
och polisen la ihop 1+1.

Eftersom han eftersökts av Interpol tror jag människorhandel och/eller våldtäkt var tanken
men att något gick snett efter våldtäkten och de dödade henne.
Jag tror knappast att någon av gärningsmännen är "psykiskt sjuk" utan att de bara är sjuka i huvudet helt enkelt. De lastade in henne i bilen och kastade alla tillhörigheter längs vägen mot sitt hus.

Någongång, kanske på en gång, lade de henne i ladan vid området som senare var avspärrat.
De visste att mannen var bortrest och det låg ännu längre bort från cafét.
Jag tror att De tror att det skulle härledas till ägaren av området och inte de själva.
Kanske är det det Missing People snackat om att de reagerat på när de pratat med GM.
Att de misstänkt ägaren till detta område, vilket Missing People tyckt vara konstigt.


Va tror ni?
Dom verkar ej kunna svenska (enligt granne i aftonbladet), så tveksamt om dom kunnat förstå om dom hörde?

Hur fan går det ihop då?
Vanligtvis åker ju Lisa bil, men just denna dag moped. Kan dom av slumpen befunnit sig i ladan/närheten o sett Lisa ensam o överfallt henne?
2015-06-13, 19:36
  #18183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fallen-angel
Har inte hängt med alls här idag.
Har dom meddelat dödsorsaken ?

Nej, polisen är tyst angående det.
2015-06-13, 19:36
  #18184
Medlem
Vart hittades mopeden? Trodde den stod utanför Cafét och ej hade körts..
2015-06-13, 19:37
  #18185
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rumpelstiltskina
Människor har försvunnit spårlöst förut, Helena är en av dem. Hur vet du att hon inte sålts som sexslav?

Det kan man så klart inte veta men just kidnappning och sedan smuggla över gränsen är inte direkt vanligt förfarande när det gäller trafficking. Kidnappning är ett högriskbrott. Väldigt svårt att lyckas med och än mer så utan att lämna spår.
Det är snarare så att de lurar till sig sina offer och först när de är i ett annat land så sker frihetsberövandet.
2015-06-13, 19:37
  #18186
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av folvidon
Svårt att veta när många som försvinner aldrig hittas...

Är GM bostad en ankarplats så är de i Sverige och ordnar saker åt andra. Sedan kommer andra och tar vid och forslar ut personen ur landet.. Hade en artikel från Polistidningen där man berättar hur den kriminella verksamheten går till. Den är grymt organiserad.

Sverige har inte längre någon sambandsman i Litauen så samarbetet mellan svensk och litauisk polis är begränsat.
2015-06-13, 19:37
  #18187
Medlem
dannees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ferry31
Japp, så är det nog. Jag hade förresten helt glömt bort att personalen lade nycklarna i ladan och det förklarar ju i så fall omständigheterna ganska bra. Förövarna är ju fortfarande dumma som in i helvete som försöker förgripa sig sexuellt på en tjej som jobbar precis bredvid. Då blir de nästan tvungna att röja henne för att försöka komma undan. De visste nog om att det alltid kommer in någon dit och lämnar nyckeln och därmed tog de sin chans när de var ensamma med Lisa. Tror inte Lisa blev vald av slumpen heller. De hade nog sett henne innan och var den de ville åt, men avvaktade att ta henne tills tillfället uppstod. Således är väl dådet halvt planerat i så fall eftersom jag tror killarna snackat ihop sig om detta, det vill säga, de gör inget på impuls.

Inbrottsteorin faller väl mycket på att det vore konstigt att göra det precis efter att folk stuckit. Kan fortfarande vara folk i området och det är helt ljust efter 18 på kvällen. Ville de göra ett inbrott är det såklart något man genomför under natten medan det är mörkt och folktomt.

Vem har sagt detta? Stämmer det verkerligen?
2015-06-13, 19:39
  #18188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dannee
Dom verkar ej kunna svenska (enligt granne i aftonbladet), så tveksamt om dom kunnat förstå om dom hörde?

Hur fan går det ihop då?
Vanligtvis åker ju Lisa bil, men just denna dag moped. Kan dom av slumpen befunnit sig i ladan/närheten o sett Lisa ensam o överfallt henne?

Eller så hade dom gömt något i ladan och kom dit just när Lisa va där och stod och sms:ade (kanske) oockså gick det som det gick,det är min teori, återstår se om jag har rätt.
2015-06-13, 19:39
  #18189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AllersW
Tror inte ett skit på människohandel.
Hur skulle dom smuggla ut henne från Sverige, dom jobbade ju här.

Har det nånsin förekommit ett känt fall där en ung svensk tjej kidnappas i Sverige och säljs som sexslav?

De verkar precis ha jobbat i Norge innan då de har på sig kläder med norska märken på.
Kanske har de smugglat ut någon där ifrån också. Deras "cover" är att männen arbetar på olika gårdar och sedan hittar tilltänkta smuggeloffer.

Offret kanske sedan kvinnan sedan smugglar ut, nedsövd i nån bil eller så?
De flyttar vidare genom Europa och gör samma sak.

Finns det någon ung kvinna i Norge som fortfarande är efterlyst?
2015-06-13, 19:39
  #18190
Medlem
Ferry31s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannee
Vem har sagt detta? Stämmer det verkerligen?

Jag fick höra det nyligen, ber om ursäkt om det är felaktiga uppgifter. Men har varit så många detaljer att hålla reda på så kanske bara är ett rykte som blossat upp.
2015-06-13, 19:40
  #18191
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dannee
Dom verkar ej kunna svenska (enligt granne i aftonbladet), så tveksamt om dom kunnat förstå om dom hörde?

Hur fan går det ihop då?
Vanligtvis åker ju Lisa bil, men just denna dag moped. Kan dom av slumpen befunnit sig
i ladan/närheten o sett Lisa ensam o överfallt henne?

De misstänkta bodde 300 m från cafèt, de jobbade i ladan samt att kvinnan skall ha arbetat i cafèt för 1 år sedan. De misstänka hade full koll på att en snygg, ung tjej nyss börjat på cafèt...samt att hon denna dag hade åkt moped. De såg säkert henne komma på moppen.
2015-06-13, 19:41
  #18192
Medlem
HumpingDogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ympart
Ännu en ny uppdatering. Bilder på MGM, jämförelse mellan bild på teknikernas bild och google street view på Manstorp.

http://i.imgur.com/S9ZHcEV.jpg

Det är dessa bilder jag inte riktigt får ihop med gården på kartan.

http://z.cdn-expressen.se/images/83/14/8314730e022e4c6dbbd56193d92ac0f7/16x9/760.jpg

http://z.cdn-expressen.se/images/d0/b4/d0b44975da5d40ce80eefca82cc1e1bd/16x9/645@70.jpg

Vid direktsändningen påstod ”journalisten” att man var tvungen att gå på en grusväg för att komma till gården / platsen. Kanske menade han bakvägen men jag misstänker att gården inte är rätt plats.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in