2015-06-12, 18:19
  #14041
Medlem
NewSouls avatar
Tydligen så har Lisa Holm's twitter konto varit aktivt - http://i.imgur.com/8t1QO7y.jpg
2015-06-12, 18:19
  #14042
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av donadoni
Alldeles för många här som sett filmen taken är lika med verkligheten. Pinsamt

Vittnen tycks det inte ha varit gott om.. Va stället så fattigt att det inte höll sig med EU-migranter, varken på höger eller vänster sidan om ingången? Eller hade de gått för dagen? Kanske inte jobbar på helgen .. tänkte inte på de.
2015-06-12, 18:19
  #14043
Medlem
ballobass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lucidian
Kan det handla om något sorts ritualmord? Där lisas tillhörigheter spritts ut i ett mönster?

Jo så är det så klart, sluta titta på film.
2015-06-12, 18:19
  #14044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kulturnatten
Vilka personer, tidigare dömda för sexbrott finns i närområdet?
Vilka personer, lidande av psykisk ohälsa finns i närområdet?
Snälla inte stereotypisera GM eller de som lidit psykiskt. Psykiskt sjuka människor är inte farliga. Oavsett om GM mår psykiskt dåligt är den psykiska sjukdomen inte orsaken till bortförandet.
__________________
Senast redigerad av Valyth 2015-06-12 kl. 18:23.
2015-06-12, 18:20
  #14045
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Men om hon rövades bort utan sina tillhörigheter, vad är det för tillhörigheter som nu hittas slängda omkring i terrängen nära kafét och identifieras av föräldrarna? Om man tror att det antingen är GM eller BO som kastat dessa tillhörigheter så är det osannolikt att GM skulle haft en bil, med tanke på var man hittat tillhörigheterna. Samtidigt är det inte många av oss som tror GM rövat bort BO genom att bära henne till någon lada eller jordhåla i närheten av kafét. Polisen har väl undersökt området, eller? Men om GM hade en bil och körde förbi kafét precis när BO höll på med att låsa upp sin moppe så måste han har kört till baksidan av kafét där BO:s moppe stod parkerad. Hur kunde en random våldtäktsman veta att just när han körde förbi kafét så fanns det en tjej på baksidan av det stängda kafét som han kunde lägga beslag på ?

Kan inte GM kommit körandes från andra hållet, så att han på långt håll sett henne? Dvs att han kommer på småvägarna istället för på stora vägen?
2015-06-12, 18:20
  #14046
Medlem
Cameltotems avatar
De har utrett en misstänkt GM, lugn de kommer mer information.
2015-06-12, 18:20
  #14047
Medlem
Vet man att ringarna och skorna tillhör henne? Det låter mycket illa i mina öron. En ring tar man nog hellre av ett lik än av ett våldtäkstoffer som lever
2015-06-12, 18:20
  #14048
Medlem
Lysturkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Har en liten tanke. Vore schysst om någon kunde spinna vidare/tycka till….

Jag tänker såhär: I dessa trakter känner ALLA ALLA. Då tänker jag Lidköping, Kinnekulle, Källby, Götene och närområdet. Om man hade haft en granne/bekant (förövaren) som avviker från det normala/verkar dölja något/beter sig konstigt/inte synts till sen det inträffade etc. så borde väl detta kommit fram vid det här laget. Borde inte polisen sikta in sig mer på hemorten Skövde. Det känns ju inte helt orimligt att någon person i Skövde har en dold agenda vad det gäller LH, tar lätt reda på vart hon jobbar och slår till?

Också tänkt på det där. Alla människor har väl någon form av grannar. De isolerade ensamma män som sitter och trycker någonstans inom en rimlig radie borde vara uppkollade vid det här laget. Det gäller ju för allmänheten att lägga märke till om någon av deras grannar inte synts till, varit på semester, eller dylikt under denna tid. Det gäller även att man tänker ett steg till och kollar upp pappor i familjer i villaområden o.s.v. Räcker ju att kåken har garage för att någon ska kunna bära ner en drogad kvinna i källaren helt obemärkt mitt på ljusa dagen.

Det som talar emot en högfungerande stalker, som jag trodde på först, är ju alla meningslösa "spår" som verkar ha lämnats. Verkar rimligare att en person som ligger närmare spontanitet på skalan mellan spontant och förberett borde ha drabbats av någon form av panik och kastat ut random tillhörigheter. Någon som planerar det noga borde ju bara hämta upp flickan och sedan pressa E20 ett par timmar. Att hon försvann direkt efter att hon lämnat jobbet kan dock indikera en sådan GM, eftersom han förstod att han behövde tillräckligt med tid på sig för att komma iväg ett tiotal mil innan hon anmäldes försvunnen. Att sprida ut hennes grejer fyller ju då ingen funktion kan jag tycka, vilket talar för en mer spontan och lågfungerande GM.

I vilket fall som helst kan väl alla drabbas av panik och det du tar upp är högst relevant. Hela Sverige måste helt enkelt tänka till om någon av deras grannar eller närstående varit borta under denna tid. Man kan tänka sig att någon som kör många mil måste ha någon uppehållsbostad, jaktstuga eller dylikt i en annan del av landet och det är inte ointressant om man skulle hitta någon som dels varit borta under perioden och samtidigt äger flera fastigheter i landet.
2015-06-12, 18:20
  #14049
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8AD8OLL
Har cafeägarinnan en man? Söner?

Hon verkar ha följt med någon utan att göra motstånd. Dök cafeägarinnans man / son upp och behövde hjälp med något?

Hon har dotter/döttrar, som jobbar på caféet. Källa: intervju med ägarinnan, expressen live.
2015-06-12, 18:20
  #14050
Medlem
Om hon skulle friviligt med någon, varför då lämna nyckeln i låset?
2015-06-12, 18:20
  #14051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8711
Vad bra då. Ni som tycker att frivilligt mötes-teorin är så dum, ni kan ju fortsätta spekulera om att någon länge kartlagt henne och haft järnkoll på hur hon alltid åker och allt. Totalt osannolikt

Min teori är åtminstone relativt rimlig och enkel och kräver ingen enorm ritual eller bevakning och personkännedom om mopeder och att hon först då var tillgänglig utan sin pappa
Håller med dig! Skrev nån liknande teori inatt med lite lösa trådar. Antingen det eller att hon dragit sig undan själv.
Begriper bara inte varför man gör sig av med en massa grejor längs vägen, bättre att kasta allt senare längre bort i nån sjö eller så om man nu var tvungen att samla på sig sakerna.
2015-06-12, 18:20
  #14052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kulturnatten
Vilka personer, lidande av psykisk ohälsa finns i närområdet?

Vill du ha en ny häxjakt, en ny JV?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in