Citat:
Ursprungligen postat av
herrtanke
Om vi ska tro på de uppgifter Flashbackare publicerat i tråden så är det ungefär 5-10 minuters bilfärd mellan caféet i Blomberg & busshållplatsen ena kollegan ska med anslutande buss. (Kollega skulle skjutsa andra kollegan till bussen) Och avgångstiden sägs ha varit 18.20 på söndagskvällen.
Bör innebära att kollegorna åkt från Blomberg ca 18.10. Mellan 18.10 & ivägskickade SMS:et 18.23 är det sedan ett glapp på 13 minuter. Är det särskilt troligt att BO själv skickade SMS:et? Bör väl i så fall innebära att BO stannat kvar utanför caféet en stund. Varför, kan man då undra.
Ja, en teori är att kollegerna har bett Lisa om en tjänst, att hon städar undan det sista och låser själv så att de hinner köra Lowa till busshållsplatsen. Då har kanske det stämmer som Rebecka sade att "Vi körde ganska tidigt" just för att de skulle hinna med bussen. Men Lowa vill inte erkänna detta, kanske för att de sagt till arbetsgivaren när hon ringde att de skulle städa och låsa tillsammans och de kanske inte får låta Lisa göra detta själv egentligen. Och kanske Lowa känner sig lite extra skyldig eftersom det var hon som skulle med bussen.
Eller så har kollegorna något med själva försvinnandet att göra, kanske ett svartsjukedrama eller liknande som gått överstyr. Men det kan ju lika gärna vara att de gått tidigare och försöker mörka det av olika skäl.