Citat:
Ursprungligen postat av
Axell
Nu har jag till skillnad från många andra här semester denna vecka så har faktiskt kunnat läsa i princip hela tråden. Brukar inte följa försvinnanden och liknande så mycket men just detta har jag fastnat för.
Det jag undrar är väl mer än generell fråga. Jag förstår att man inte har kopplat in MPS för att om 100-tals människor går skallgång så kan de förstöra eventuella bevis. Samtidigt så hade nog dessa 100-tals människorna kunnat scanna av ett betydligt större område än vad militären och polisen har klarat på egen hand. Så prioriterar man högre att få tag i GM än att försöka hitta BO? Kanske anser man att det är lättare att hitta BO med bevis mot en eventuell GM?
Jag förstår att man helst vill båda men det är en generell tankegång som har slagit mig de senaste dagarna. Hon skulle ju teoretiskt kunna ligga någon stans allvarligt skadad någon stans.
Jo det är väl sådant där som polisen får överväga rätt ordentligt. Teorin om att hon fått skjuts av någon på MC och fallit av, föraren berusad och rädd för att bli fälld för brott smiter iväg och hon kryper iväg och ligger skadad någonstans. I ett sånt läge är ju ett sök av så många som möjligt det enda rätta. Men om nu hon är bortförd från platsen så behöver man ju hitta varje lilla minsta spår för att om möjligt kunna få något att gå om GM.
Rätt stora överväganden men som sagt polisen brukar ju ha rätt. I fråga om att många unga försvinner och där det inte blir så här stort för man vet om med all största sannolikhet att det är frivilligt till nu då när det är stort pådrag direkt. Kan inte minnas direkt om de haft fel någon gång.