Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Dåligt argument.
Ja, det ena utesluter naturligtvis inte det andra. GL har fuckat upp rejält i Quick-fallet. Detta utesluter dock inte att hans ursprungliga strävan har varit att förändra rättssystemet till det bättre. Har du jättesvårt att förstå det här?
Jag har jättesvårt att förstå hur en person inom rättsväsendet kan agera som Lambertz. Det är hans underlåten och lättja som visat vad han går för. En linlus med många likheter till Kim Kardashian, där det viktigaste är att synas till varje pris.
Hans intentioner med utredningen "oskyldigt dömda" är solkiga, eftersom han fick komma med på en snyltresa med en av våra duktigaste jurister, Axberger. Hos Axberger sitter rättskänslan i ryggmärgen. För Lambertz var den kontakten bara en i raden med snyltkontakter, som kan beskrivas som groupieverksamhet utan urskiljning.
Från kändis till kändis, till ökändis, inom rättsväsendet, personer som Lambertz vill synas med, där omdömet sviktar likt en såpaskådis som mellan varven filmas i kompromitterande akter eller tatuerar sig med Carpe Diem.
Det Lambertz dras till är jobb utfört av andra utan urskiljning, som parasit och latmask som han bevisligen är. Inte ens källorna till sin bok, iddes han kolla själv. När man tar uppgifter från en Pettinen till en bok och ger en hund Sampo bevisvärde, och tar GubbJan och kwasten på allvar tillhör man bottenskrapet i juridikens träskmarker.