Citat:
Ursprungligen postat av
JustZlatan
Enligt Carin Jämtin beror Sverigedemokraternas uppgång på folks oro för högre arbetslöshet, en oro för skolan och kravlösheten där, men också för få lärare i skolan och för dålig sjukvård.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6177081
Citat:
Ursprungligen postat av
Lost-Soul
Såklart är det kravlösheten i skolan som oroar. Kravlösheten gällande invandring spelar nog inte alls in. Heja S

Inte för att spela djävulens advokat, men indirekt har de rätt. Det råkar bara vara så att många har insett att invandringen har
enorm effekt på dessa viktiga områden. Det är lite som att säga "de är oroliga för att förlora sina hem, ägodelar, husdjur och vänner" när det brinner för fullt i grannskapet utan att nämna branden.
Invandringen har en del direktrelaterade problem men det största måste vara att den kannibaliserar något ofantligt på andra områdens finansiering. Det påverkar i slutändan alla som har behov av någon form av gemensam infrastruktur och stöd, i praktiken alla utom de allra rikaste.
Mer on-topic: Jag vet inte om jag är mest nöjd över att S och MP faller som stenar eller SD:s raketuppgång. Samtidigt misstänker jag att KD på längre sikt kan få det jobbigare än de andra att återhämta sig utan kraftig omprofilering. De delar en hel del konservativa värderingar och hjärtefrågor med SD, kanske blir det just där vi får se det första steget till samarbete.