Citat:
Ursprungligen postat av
Reglementet
http://www.hemnet.se/bostad/bostadsratt-3rum-gamla-stan-stockholms-kommun-skeppsbron-6-7418976
Det är säkert en alldeles trevlig lägenhet, men bilderna? Det är som en grå dimma överallt. Hade det varit film hade det funnits ett galet, ondskefullt spöke i bostaden som försöker mörda alla som vågar kliva in genom dörren.
Jättefin lägenhet, såg rymlig och luftig ut trots att det var Gamla stan. Men bilderna alltså... Urblekta, övertonade... Helt obegripligt att man vill skapa en sån där stämning av öde dödsbo när man ska försöka sälja något för 10,5 miljoner.
Sen fanns det ju faktorer i planlösningen som kanske inte kändes klockrena direkt. 122kvm och två toaletter varav ett badrum, men båda låg på samma ställe, på maximalt avstånd från sovrummen. Det kanske inte var så idealiskt. Petigt kanske, men till det priset måste man få vara kräsen.