Citat:
Ursprungligen postat av
Limning
Kvinnor varken gynnas eller missgynnas i princip eftersom hennes försörjningsbörda kvarstår oförändrad.
Har ALDRIG hävdat motsatsen. Så du saknar underlag att påstå detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Limning
Den som missgynnas är barnet som tappar sin rätt till försörjning samt sina andra rättigheter gentemot fadern.
Läs mitt inlägg #1475...
Här är ett utdrag som ger svar på det du tar upp här, i detta STYCKE .
Citat:
Ursprungligen postat av
Empress
Ja mamman får vackert skaka fram pengar till Kurt så att han kan fötrlja med. Det är bara otroligt barnsligt av mamman att låta Kurt stanna hemma bara för att hon var korkad att skaffa barn emot Kurts bilogiska faders vilja. Hon har ingen rättighet att straffa Kurt på det sättet genom att låta honom stanna hemma.
Ja vad är problemet med att Kurt enbart ärver mamman? Det är ju så det går till i dag. Man ärver bara sina biologiska föräldrar. Ja det är orättvist för Kurt att han inte kan ärva bägge. Men det är ju mammans egna fel att det blev den orättvisan för Kurt. Då får hon skaffa fram medel så att han får ärva lika mycket som hennes andra barn som ärver två föräldrar. Svårt att begripa denna ekvation?
Jag skall fan inte sitta och behöva upprepa mig samma sak om igen i samtliga inlägg bara för att man skall slippa dina korkade ogenomtänkta kommentarer och komma med påståenden du direkt saknar underlag att påstå?
Citat:
Ursprungligen postat av
Limning
Tycks vara svårt att förstå skillnaden.
Så stoppa upp ditt tykna svar i ditt rövhål där det här hemma. Du har knappast underlag att påstå detta som du gör om mig här.
Motfråga..
Ja den är ledande fråga jag kommer med här.
Är det mer påståenden du skall komma med som du helt saknar underlag att hävda och påstå?