Citat:
Ursprungligen postat av
melyhna
"Bestäm en ekvation för det plan PI som innehåller punkterna A=-1,2,3) och B = 2,0,1 samt är parallell med linjen l: xyz = 1,0,1 + t(2-1-2) bestäm också avståndet mellan PI och L
AB = (3,-2,-2)
(3,-2,-2) x (2,-1,-2) = 2,2,1
på normalform; 2x+2y+z+D=0
d= -5
planet får ekvationen: 2x+2y+z-5=0
Avståndet: det ska ju bli mellan PI och L, men jag får fan inte till det :S
Ska det inte vara w = L - PI
lwl = avståndet..
(rätt svar är (2+1-5) / sqrt(2^2+2^2+1^2) = -2/3
Fattar inte varför, antar att täljaren är liksom planets ekvation (men varför är inte z med då?) och nämnaren är den den kryssprodukt vi fick.
Linjen är parallell med planet, så det går i princip att utgå från vilken punkt som helst på linjen när man räknar avstånd till planet (det kortaste avståndet från varje punkt på linjen till planet kommer ju att vara detsamma överallt, eftersom de är parallella).
Formeln för avståndet mellan en punkt och ett plan finns exempelvis
här. Man har helt enkelt använt punkten (x0,y0,z0) = (1,0,1) och stoppat in i den formeln.
Vill du ha en härledning av formeln så finns det med all sannolikhet i din kurslitteratur eller kanske i föreläsarens anteckningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
melyhna
Sen behöver jag hjälp med denna:
Om jag har xyz=(1,1,1)+t(2,2,2) som går genom P=(3,3,3) vad blir deras normalform, ax+by+cz+D=0??
tar man inte 1,1,1 x 2,2,2 = ngt som sedan ska bakas in mha P - för att lösa ut D?
Här verkar det saknas något om tanken är att man skall bestämma ekvationen för ett plan. Att (1,1,1) + t(2,2,2) går genom (3,3,3) är ju uppenbart och ger ingen ytterligare information. Det finns alltså inte två vektorer att beräkna kryssprodukt med, man har ju bara riktningsvektorn (2,2,2) (som är ekvivalent med (1,1,1)).
En annan tolkning skulle kunna vara att man skall skriva linjens ekvation på en annan form, och då är det x = y = z som gäller. Linjen går ju genom (1,1,1) och har riktningsvektorn (1,1,1), så den går därför även genom (0,0,0), (2,2,2), (3,3,3) och så vidare.