Jag återupplivar en död tråd här. Servicebolaget som skött spa, pooler, gemensamma ytor, reception, biograf, vinkällare etc har gått i konkurs.
Tyvärr betalartikel:
https://www.sydsvenskan.se/2021-02-1...-pa-lyxboendet
Citat:
Spat är nedsläckt sedan i maj då företaget som stod för servicen, Four Gardens, gick i konkurs. Likaså inomhuspoolen, bastun, restaurangen, receptionen, biografen och vinkällaren.
Styrelserna i bostadsrättsföreningarna diskuterar en lösning för hur verksamheten kan drivas vidare men har inte kommit fram till någon ännu.
Och för er som tror att Victoria park är "gated" så är detta en gatubild från den helt vanliga gatan som går utanför huvudbyggnaden:
https://www.google.com/maps/@55.5719...7i16384!8i8192
Det "ursprungliga" Victoria Park byggdes på den befintliga enplansbyggnad (med bågarna) som tidigare var huvudkontoret för Euroc, bolaget som tidigare hette Skånska cement och startade kalkbrytningen i kalkbrottet bredvid. Byggnaden, där man byggde flervåningshusen ovanpå, var från början utrustad med pool, bio och helikopterplatta. De hade alltså rätt mycket att utgå ifrån.