Citat:
Ursprungligen postat av
Vekruset
All skatt man betalar (om man som jag betalar en massa skatt) känns lite som att gå ut i skogen för att hämta det björkris man ska straffas med. Därför är gated communities en rubbad idé.
Ja, det bästa vore att utropa en egen stat eller att på politisk och demokratisk väg överta en liten kommun och i den avskaffa allt vad välfärd och skatt heter.
jag förstås inte varför inte kommunerna konkurrensutsätts på samma vis som allt annat i samhället ska drivas av konkurrens.
Jag ser det som utmärkt ifall kommuner tävlade om de bästa medborgarna med exempelvis skattesats (detta förutsätter givetvis att kommunala utjämningssystemet slopas samt att kommuner inte får låna pengar).
Personligen tycker jag att välfärd (till en viss del) är bra och gynnsamt men som det ser ut nu, man slavar för att andra ska glida på ekonomiskt bistånd mm känns helt fel.